Warszawiacy pamiętają o Powstaniu. A Polacy?

2011-07-25, 15:50

Warszawiacy pamiętają o Powstaniu. A Polacy?
Żołnierze i łączniczki AK w czasie Powstania Warszawskiego. Foto: (fot. wikipedia)

Co trzeci młody Polak kojarzy datę 1 sierpnia 1944 r. z wybuchem Powstania Warszawskiego - wynika z badań przeprowadzonych dla stołecznego ratusza.

Posłuchaj

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Warto edukować, to zmienia świadomość
+
Dodaj do playlisty

Większość ankietowanych 59% nie ma żadnych skojarzeń z tą datą, dokładną datę wybuchu powstania potrafi wskazać 36% badanych. Z sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP wynika, że poziom wiedzy o Powstaniu Warszawskim jest niski. W grupie wiekowej powyżej 40 roku życia i z wyższym wykształceniem datę powstania potrafi wskazać 63% badanych.

Edukacja najlepszym lekarstwem

Brakiem wiedzy o powstaniu wśród młodych ludzi zaniepokojony jest dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

-  Współpracujemy z nauczycielami. Wiemy, że w wielu miejscach nie starcza czasu nauczycielom, żeby pokazać najważniejsze wydarzenia Polski XX wieku. Te badania o Powstaniu Warszawskim pokazują jedno, że warto prowadzić działania edukacyjne, bo wtedy zmienia się świadomość. Wyniki badań dotyczące wiedzy o Powstaniu  są zupełnie inne w Warszawie. Ponad 50 % warszawiaków jest w stanie podać datę dzienną i godzinową wybuchu Powstania. Czyli nasze akcje prowadzone od kilku lat odniosły sukces.

Także prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomina, że wiedza o Powstaniu jest wysoka wśród mieszkańców Warszawy, natomiast wśród Polaków już nie. Jak podkreśliła jedynie przez media i przez przekaz kulturalny można dotrzeć do szerokiego grona osób. Jej zdaniem wiodącą rolę ma tu Muzeum Powstania Warszawskiego ze swoimi inicjatywami.

Mówić językiem młodych

Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Edmund Baranowski podkreśla, że wiedza o powstaniu może dotrzeć do najmłodszego pokolenia jedynie przez nowoczesne sposoby komunikacji. Baranowski uważa, że gdyby pytać młodych ludzi o inne wydarzenia historyczne to zapewne wiedza byłaby mniejsza. Jego zdaniem do upowszechnienia wiedzy o powstaniu przyczyni się m.in. film o roboczym tytule "Miasto 1944", który wyreżyseruje Jan Komasa.

 

Uczcijmy ich pamięć

O godne uczczenie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaapelowali kombatanci oraz prezydent stolicy. W podpisanym dziś apelu Hanna Gronkiewicz-Waltz zwraca się do Polaków o godne uczczenie rocznicy. Apel prosi o to, żeby o godzinie 17.00 1 sierpnia zatrzymać się na chwile i oddać hołd powstańcom.

Prezes Związku Powstańców Warszawskich generał Zbigniew Ścibor-Rylski podkreśla, że bardzo ważna jest postawa mieszkańców stolicy. Powstanie było walką o godność narodową o honor, a także o wolną i niepodległą ojczyznę. Ścibor-Rylski apeluje, żeby na te kilka dni zapomnieć o urazach i partyjnych sympatiach. Główne uroczystości rocznicowe odbędą się 1 sierpnia przed pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach Wojskowych.

 

 

 

 

gs

Polecane

Wróć do strony głównej