Dziesiąty dzień walk. Ostrzeżenie dla nazistów

Niemcy wzywają ludność do opuszczenia miasta, brytyjskie radio po raz pierwszy ostrzega nazistów, powstańcy bronią swych pozycji na Powiślu i w Śródmieściu - tak wyglądał 10 sierpnia 1944 roku w Warszawie.

2011-08-10, 05:28

Dziesiąty dzień walk. Ostrzeżenie dla nazistów
Walki w rejonie ulicy Bielańskiej

Posłuchaj

Dziesiąty dzień Powstania Warszawskiego
+
Dodaj do playlisty

Powstańcze kalendarium to cykl, przypominający najważniejsze wydarzenia Powstania Warszawskiego. Codziennie prezentujemy wydarzenie przełomowe dla każdego dnia walk w stolicy.

Zobacz kalendarium Powstania Warszawskiego >>>

10 sierpnia 1944 roku brytyjskie radio po raz pierwszy wysłało ostrzeżenie pod adresem niemieckich zbrodniarzy w Warszawie, głosząc, że wszelkie wszystkie osoby nakazujące czyny niezgodne z prawem międzynarodowym zostaną odszukane i skazane. Nad Śródmieściem i Mokotowem pojawiają się niemieckie samoloty, zrzucające ulotki wzywające mieszkańców stolicy do opuszczenia miasta. Nocą pojawiają się brytyjskie samoloty, dokonujące zrzutów broni i amunicji zarówno dla miasta, jak i dla oddziałów zbierających się w Puszczy Kampinoskiej.

Na Woli powstańcy wciąż zacięcie bronią się wzdłuż ulicy Okopowej, w rejonie cmentarzy na Powązkach oraz ulicy Stawki. Kursujący po torach linii obwodowej pociąg pancerny wciąż ostrzeliwuje Stare Miasto.

W Śródmieściu i na Powiślu powstańcy umacniają swoje pozycje. Jednocześnie Niemcy permanentnie ostrzeliwują elektrownię "Powiśle", która nieprzerwanie dostarcza prąd dla walczącej Warszawy. W zachodnich rejonach żołnierze zgrupowania "Chrobry II" zdobywają zabudowania browaru Haberbuscha między Grzybowską a Krochmalną, obsadzając także ulice Grzybowską i Żelazną między Ciepłą a Wronią. Powstańcy ze zgrupowania "Krybar" umacniają się na ulicy Karowej i Kopernika, obsadzając zniszczony pałac Staszica. Tego rozpoczęto został stały kontakt między Śródmieściem a Starym Miastem dzięki kanałom i włazom przy Daniłowiczowskiej i Mazowieckiej.

Na Mokotowie i Żoliborzu walki nie przynoszą większych zmian.

Na Ochocie broni się już tylko jedna reduta przy ulicy Wawelskiej 60 – trwające tam prace nad przekopaniem się do systemu kanalizacyjnego kończą się tego dnia sukcesem, już wkrótce możliwa będzie ewakuacja Reduty do Śródmieścia. Jednocześnie trwa pacyfikacja dzielnicy przez oddziały RONA, szczególnie w opuszczonej uprzedniej nocy reducie na Kaliskiej.

Czytaj więcej w serwisie Powstanie Warszawskie >>>

Audycję przygotowali Edyta Poźniak i Witold Banach we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Czytał Robert Chojecki.

IAR, sm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej