22 dzień walk. Natarcie na Dworzec Gdański

Trwa zacięta walka na Starym Mieście. Na Nalewkach i Długiej powstańcy warszawscy odpierają atak piechoty niemieckiej i bronią dostępu do placu Krasińskich.

2011-08-22, 05:00

22 dzień walk. Natarcie na Dworzec Gdański

Posłuchaj

Audycję przygotowali: Edyta Poźniak i Witold Banach we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Czytał Robert Chojecki.
+
Dodaj do playlisty

Wieczorem po ciężkich walkach Niemcy obsadzają zrujnowany Arsenał. W nocy rusza drugie nieudane natarcie na Dworzec Gdański. Uczestniczą w nim oddziały powstańcze Żoliborza i Kampinosu. Natarcie od strony Starego Miasta wspierają oddziały pod dowództwem majora Wacława Janaszka "Bolka".

Zobacz powstańcze kalendarium Portalu Polskiego Radia>>>

- Walka o Dworzec Gdański była ewenementem, jeśli chodzi o użycie artylerii i broni maszynowej ze strony powstańców. Wspierały ich trzy moździerze oraz bardzo silny ogień maszynowy. Bój zakończył się porażką z uwagi na niezsynchronizowanie działań powstańczych. Klęska w bitwie o Dworzec Gdański przyspieszyła też klęskę Starego Miasta - uważa Michał Wójciuk z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Czytaj więcej w serwisie Powstanie Warszawskie>>>

REKLAMA

Oddziały powstańcze wycofują się przed świtem z ogromnymi stratami. W obu atakach liczba zabitych i rannych wyniosła 400 osób. Jerzy Wojciewski "Strzała" powiedział, że był to niezwykle krwawy bój.

- Najgorsze było to, że Niemcy wysłali pancerny pociąg, a później tzw. strzelające szafy. Musieliśmy się przez to wycofać. Wielu moich kolegów zginęło - wspomina Jerzy Wojciewski.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach>>>

Tego dnia powstańcy odnotowali też kilka sukcesów, bowiem udało im się zdobyć placówkę niemiecką w restauracji Cristal na rogu Alei Jerozolimskich i Brackiej.

REKLAMA


Powstańcze kalendarium

Powstańcze kalendarium to cykl, przypominający najważniejsze wydarzenia Powstania Warszawskiego. Codziennie prezentujemy wydarzenie przełomowe dla każdego dnia walk w stolicy.

Audycję przygotowali Edyta Poźniak i Witold Banach we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Czytał Robert Chojecki.

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej