Zmarł Tomasz Zygadło. "Reżyser o wyjątkowym talencie"

2011-09-19, 17:04

Zmarł Tomasz Zygadło. "Reżyser o wyjątkowym talencie"
. Foto: sxc.hu/cc

Tomasz Zygadło był twórcą filmów "Ćma", "Odwet", "Sceny dziecięce z życia prowincji". Miał 63 lata.

- Odszedł reżyser o wyjątkowym talencie - powiedział prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski. - Jego charakterystyczną cechą jako artysty była niezależność - dodał.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

/

Tomasz Zygadło urodził się 23 grudnia 1947 roku w Warszawie. Ukończył studia reżyserskie w łódzkiej szkole filmowej.

W 1977 roku zrealizował fabularny film "Rebus". Skonfrontował w tym filmie postawy moralne dwóch osób: człowieka z marginesu społecznego, który podejmuje próbę rozpoczęcia nowego życia, oraz młodego naukowca, psychologa, który nieuczciwymi metodami penetruje środowisko przestępców.

fot. filmpolski.pl

W 1980 roku Zygadło wyreżyserował psychologiczny film "Ćma" z Romanem Wilhelmim w roli głównej. Bohater "Ćmy", redaktor programu radiowego Jan, prowadzi nocne rozmowy z ludźmi cierpiącymi na bezsenność. Noce spędza w studio, a dnie, na przemian, u kochanki i u żony. Nieustabilizowane życie uczuciowe i wyczerpująca praca skutkują u mężczyzny stopniowo pogłębiającą się dezintegracją osobowości.

Kolejny film Zygadły, "Odwet" z 1982 roku, w którego obsadzie znaleźli się Wilhelmi oraz Leon Niemczyk, powstał z inspiracji poezją Aleksandra Błoka i Bolesława Leśmiana. Dwaj bohaterowie tej historii, mężczyźni dojrzali i inteligentni, przeżywają kryzys wiary w sens istnienia i we własne możliwości.

Inne filmy fabularne Tomasza Zygadło to "Sceny dziecięce z życia prowincji" (1985) czy "Śmierć Johna L." (1987).  W czasie swojej kariery dokumentalisty zrealizował ponad 20 filmów, w tym "Robotnicy 1971; Nic o nas bez nas" razem z Krzysztofem Kieślowskim.

Często też występował w filmach innych reżyserów. Zagrał między innymi w "Personelu" Krzysztofa Kieślowskiego, "Aktorach prowincjonalnych" Agnieszki Holland i "Łabędzim śpiewie" Roberta Glińskiego.

Jako twórca teatralny realizował spektakle m.in. w teatrach: im. Stefana Jaracza w Łodzi (np. "Chunga" Mario Vargasa Llosy, 1991), im. Jana Kochanowskiego w Opolu (np. "Dziady" Adama Mickiewicza, 1978), Powszechnym w Warszawie ("Dni Turbinów" Michała Bułhakowa, 1977), im. Juliusza Słowackiego w Krakowie ("Antygona w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego, 1994) i stołecznym Ateneum (np. "Herbatka u Stalina" Ronalda Harwooda, 2000).

Wiele spektakli w reżyserii Tomasza Zygadły zaprezentowano w Teatrze Telewizji (m.in. przedstawienia z 1992 r. "Moskwa-Pietuszki" W. Jerofiejewa i "Przyszedł mężczyzna do kobiety" S. Złotnikowa).

IAR,PAP,filmpolski.pl,kk

Polecane

Wróć do strony głównej