"Powązki tworzą historię, która wyczula wrażliwość"

2011-10-31, 20:17

"Powązki tworzą historię, która wyczula wrażliwość"
. Foto: fot. PAP/Paweł Supernak

Na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie odbywa się doroczna kwesta na odnowę zabytkowych nagrobków. Wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Jerzy Kisielewski przypomniał, że pierwsza kwesta na Powązkach odbyła się w 1975 roku.

Posłuchaj

"Puls Trójki", 31 października 2011
+
Dodaj do playlisty

- Jerzy Waldorff mówił: "Ja odejdę, potem wy też będziecie odchodzić, a to jest praca na lata". Przez te wszystkie lata wrażliwość ludzka wzrosła. Przywiązanie do historii zaklętej w Powązkach jest duże - zaznaczył gość "Pulsu Trójki".

- Jerzy Waldorff przewidywał, że niektórzy kwestarze, którzy to zainicjowali, przejdą "za bramę wielkiej ciszy" i rzeczywiście ci kwestarze, na których czekali warszawiacy, są na cmentarzu: Zygmunt Kęstowicz, Irena Kwiatkowska, Krzysztof Kolberger - opowiada Jerzy Kisielewski w drugi dzień 37 kwesty na Starych Powązkach.

 

"Lubię jak coś się dzieje"

Jeden z kwestujących dziennikarzy Jerzy Iwaszkiewicz zwrócił uwagę, że na warszawskie Powązki przychodzi wiele osób, także młodych rodziców z dziećmi, którzy nie mają na tym cmentarzu grobów swoich bliskich. Chcą jednak zapalić znicz na mogiłach Powstańców Warszawskich, znanych pisarzy, malarzy lub muzyków.

- Lubię jak coś się dzieje. Są pewne prawidła: jak idzie wielkie futro na wielkiej pani, to wiadomo, że nic nie da, a jak idzie staruszka, taka cudowna, otwiera malutką portmonetkę, wyjmuje dwa złote, to te dwa złote dzwoni na cały cmentarz! - podkreślił Jerzy Iwaszkiewicz.

 

 

W ciągu trzech dni w zbiórce na warszawskich Powązkach ma wziąć udział około 250 kwestarzy. W tym roku ma zostać zakończony remont kaplicy rodziny Znamirowskich i czterech grobów. Na przyszy rok planuje się renowację 15 obiektów.

Pieniądze zebrane podczas kwesty są "wkładem własnym" Komitetu. Może on dzięki temu występować o dotacje do instytucji państwowych i samorządowych. Przy renowacji nagrobków pracują specjaliści-konserwatorzy zabytków, a także studenci warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

mr

Polecane

Wróć do strony głównej