Emerytury duchownych? Co partia to inna opinia

Na włączeniu duchownych do systemu emerytalnego budżet państwa w skali roku może zaoszczędzić kilkadziesiąt milionów złotych - powiedział Paweł Graś.

2011-11-20, 13:31

Emerytury duchownych? Co partia to inna opinia
. Foto: GeographBot /Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

Paweł Graś podkreślił, że obecnie w powszechnym systemie emerytur znajduje się stosunkowo niewielka część księży, jedynie ci, którzy pracują na etacie
+
Dodaj do playlisty

Podkreślił, że obecnie w powszechnym systemie emerytur znajduje się stosunkowo niewielka część księży, jedynie ci, którzy pracują na etacie. Większość z nich, jak dodał, w systemie się nie znajduje, a składki za nich są płacone w części lub w całości przez Fundusz Kościelny. Graś wyraził radość, że kościół rozumie potrzebę rozmawiania na ten temat w sytuacji poszukiwania dodatkowych dochodów budżetowych.

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Adam Hofman uważa, że oszczędności z tego tytułu będą niewielkie, a chodzi o granie na antyklerykalizmie. Jego zdaniem, rząd powinien sięgnąć do własnej kieszeni, by oszczędzać.

Stanisław Żelichowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego podkreślił, że rząd na wojnę z Kościołem nie idzie. Dodał, że premier wymienił wiele grup, które zostaną dotknięte zmianami, pokazując na solidaryzm społeczny.

Marek Siwiec z SLD powiedział, że jego partia jest przygotowana na rewizję dotychczasowego prawa. Zdaniem Siwca, nie jest pewne, czy pojawi się potrzeba zmiany konkordatu.

REKLAMA

Fundusz Kościelny został powołany w 1950 roku jako forma rekompensaty dla kościołów za przejęte przez państwo nieruchomości ziemskie. Komisja majątkowa, której celem był zwrot lub przekazanie w zamian kościołom majątku odebranego w PRL-u, została rozwiązana kilka miesięcy temu.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>

sg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej