X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Koniec badań na szympansach? USA wprowadza moratorium

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2011 13:50
Szympansy są tak podobne do człowieka, że przez dziesięciolecia testowano na nich naukowe wynalazki. USA uważają, że badań tych nic już nie usprawiedliwia.
Koniec badań na szympansach? USA wprowadza moratorium
Foto: sxc.hu

Szympansy mają w 99 proc. genom zgodny z ludzkim. To sprawiło, że przez dziesięciolecia naukowcy testowali na nich leki i inne preparaty. Naukowcy zwracają uwagę, że szympansy utorowały człowiekowi drogę do podboju kosmosu i opracowania wielu ważnych szczepionek. Rodziło to jednak wątpliwości natury etycznej i moralnej.

Obecnie nauka jest na tyle zaawansowana, że dalsze ich wykorzystywanie powinno zostać ograniczone - poinformowały Amerykańskie Instytuty Zdrowia (NIH). Z raportu instytucji wynika, że jedynym celem, który obecnie może usprawiedliwić udział szympansów w badaniach medycznych jest opracowanie szczepionki na zapalenie wątroby typu C, którego wirus atakuje tylko ludzi i szympansy.

W przypadku badań behawioralnych i genetycznych powinny one zostać ograniczone tylko do prac dostarczających informacji, których nie można pozyskać w żaden inny sposób, przy jednoczesnym wykorzystaniu technik minimalizujących jakikolwiek ból i stres.

USA jest, poza Gabonem, jedynym krajem na świecie, który wciąż prowadzi badania na szympansach.

- Badania, które nie spełniają wymogów określonych w raporcie zostaną zakończone - oświadczył dyrektor NIH Francis Collins, dodając, że los taki czeka prawdopodobnie połowę z 37 prowadzonych obecnie testów z udziałem szympansów, które są dofinansowane przez Amerykańskie Instytuty Zdrowia.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

wit

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Walka z rakiem trwa

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 09:45
Do tej pory poszukiwanie lekarstwa na tę chorobę było jak błądzenie we mgle. Teraz naukowcy postanowili zmienić metody działania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy stworzą atlas "szympansich gestów". Dogadają się z małpami?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 21:14
Szympansy bardzo sprawnie porozumiewają się dzięki gestykulacji - do takiego wniosku doszli szkoccy naukowcy, którzy postanowili stworzyć katalog gestów tych małp.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz bliżej wyjaśnienia przyczyn autyzmu

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 06:02
Autyzm jest jednym z najczęściej występujących obecnie zaburzeń rozwojowych. Objawy pojawiają się u co setnego rodzącego się dziecka.
rozwiń zwiń