more_horiz
Wiadomości

Tłumy na pogrzebie Cesarii Evory. "Utożsamiamy się z nią"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 10:51
Tysiące wielbicieli muzyki Cesarii Evory towarzyszyło jej w ostatniej drodze. Artystkę pochowano w Republice Zielonego Przylądka, w Mindelo, na wyspie Sao Vicent.
Tłumy na pogrzebie Cesarii Evory. Utożsamiamy się z nią
Foto: PAP/ EPA/STR

- Śpiewała i zachwycała wszystkie kontynenty przez ponad dwadzieścia lat swej kariery, rozświetlała świat - powiedział prezydent Republiki Zielonego Przylądka Jorge Carlos Fonseca, oddając hołd "bosonogiej diwie", jak często nazywano Evorę. Śpiewaczka miała zwyczaj wychodzić na scenę bez butów.

Evora zmarła w sobotę w wieku 70 lat. Sekretarz stanu ds. kultury Francisco Jose Viegas powiedział, że artystka "to Zielony Przylądek", to "my wszyscy", toteż "umieramy trochę razem z nią".

Razem z wieloma oficjelami, śpiewaczkę żegnały tłumy fanów. Na ulicach Mindelo ludzie płakali, bili brawo i śpiewali. Orszakowi pogrzebowemu towarzyszyła kompania honorowa wojska.

Cesaria Evora była najsławniejszą wykonawczynią morny - tradycyjnej muzyki Wysp Zielonego Przylądka. Do najbardziej znanych piosenek z jej repertuaru należą: "Soudade", "Sentimento" i "Besame mucho". Śpiewała po kreolsku lub po portugalsku. Nazywano ją "bosonogą divą", gdyż często koncertowała bez butów. Cesaria Evora chętnie występowała w duetach, między innymi z Charlesem Aznavourem, Adriano Celentano, Salifem Keitą i Goranem Bregoviciem.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

wit

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem