Orkiestra "gra z pompą". To już dwudziesty Finał

2012-01-08, 11:50

Orkiestra "gra z pompą". To już dwudziesty Finał
. Foto: fot. PAP/Wojciech Pacewicz

W tym roku fundacja zbiera pieniądze na urządzenia do ratowania życia wcześniaków i pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

Posłuchaj

Jurek Owsiak otwiera XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
+
Dodaj do playlisty

W niedzielę na rzecz WOŚP kwestuje 120 tys. wolontariuszy w całej Polsce, a także w ponad 50 sztabach zagranicznych, m.in. w Afganistanie. W całym kraju odbędzie się wiele koncertów charytatywnych oraz ponad 100 tys. licytacji.

Wielką Oskiestrę Świątecznej Pomocy można też wesprzeć też bez wychodzenia z domu: do 9 stycznia wystarczy wysłać sms o treści: "serce" na numer 75 565.
Koszt wysłania jednej wiadomości SMS to 6,15 zł brutto.


Początek pod Tatrami

 

Finał pod hasłem: "Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko", oficjalnie rozpoczął się o godzinie 9 rano w Zakopanem. Jurek Owsiak na zakopiańską Równię Krupową przyjechał góralskimi saniami. Rozpoczął finał wypowiadając tradycyjne "trzy, dwa, jeden, zero, start". Były też koncerty orkiestry straży granicznej oraz kapeli góralskiej z zakopiańskiego Technikum Budowlanego i zespołu Future Folk pod dyrekcją Jurka Owsiaka.

 

fot.
fot. PAP/Maciej Momot

OrkiestroLOT
OrkiestroLOT 2012, fot. Barbara Kulec/PLL LOT

 

 

 

 

Światełko do nieba

 

O godzinie 13:30 w Warszawie wystartował bieg Policz się z Cukrzycą. Do godziny 22 będzie trwał koncert przed Pałacem Kultury i Nauki. Zagrają m.in. Dżem, Poparzeni Kawą Trzy, Arka Noego oraz Elektryczne Gitary. O godzinie 20 tradycyjnie rozbłyśnie "światełko do nieba". Pokaz sztucznych ogni będzie można obejrzeć w Warszawie przed Pałacem Kultury i Nauki, a także w innych miastach.

W nocy w sztabie głównym Orkiestry licytowana będzie złota karta i złote serduszko oznaczone numerem jeden.

W Programie Pierwszym Polskiego Radia rozpoczęła się o godzinie 10.30 licytacja dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Licytowane jest złote serduszko oznaczone numerem 111.

/

 

 

źr. WOŚP

fot.
fot. PAP/Jacek Turczyk


 

Jubileusz orkiestry

 

Patronat nad 20. Finałem objęła para prezydencka. W tym roku, z okazji swojego jubileuszu, fundacja postanowiła zaprezentować sprzęt, który kupuje szpitalom. W TVP urządzono "orkiestrowy szpital" - można przyjść i zobaczyć, jak wyglądają najnowocześniej wyposażone oddziały szpitalne, a także porozmawiać ze współpracującymi z WOŚP lekarzami, np. na temat prowadzonych przez fundację programów medycznych. Przez cały dzień pojawiać się tam będą goście. Gospodarzem "orkiestrowego szpitala" jest wiceprezes fundacji prof. Bohdan Maruszewski, kardiochirurg z Centrum Zdrowia Dziecka.

 

Orkiestra zebrała przez lata 445 mln zł

 

Pierwszy finał WOŚP odbył się 3 stycznia 1993 roku. Od tego czasu Wielka Orkiestra co roku organizuje zbiórkę pieniędzy. Dotychczas zebrano łącznie blisko 445 milionów złotych. Pieniądze są przeznaczane na cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci. Z zebranych pieniędzy kupiono blisko 25 tysięcy różnych urządzeń medycznych, które trafiły do 600 szpitali w kraju.

Zakupiono m.in. 955 inkubatorów, 834 kardiomonitorów, 231 aparatów usg i 116 aparatów rtg; dzięki WOŚP wyposażono także 868 stanowisk do badania słuchu, dzięki czemu przebadano ponad 3 mln noworodków.

Podczas ubiegłorocznego Finału WOŚP udało się zebrać 47 mln 248 tys. 415 zł. Pieniądze te zostały przeznaczone m.in. na wyposażenie oddziałów intensywnej terapii, oddziałów dializ, dziecięcych klinik urologicznych i nefrologicznych, zakładów diagnostyki obrazowej, ośrodków opieki zdrowotnej w sprzęt niezbędny do ratowania życia i zdrowia dzieci.

 

 

IAR, PAP, wosp.org agkm

 

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>


Polecane

Wróć do strony głównej