more_horiz
Wiadomości

Biedni i bogaci. Cud tylko na Lubelszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 08:32
Pogłębiają się różnice między bogatymi regionami a większością biednych - wynika z analizy dotyczącej wyników gospodarczych województw w 2011 roku.
Lublin
Lublin

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

Według "Rzeczpospolitej", ubiegły rok najlepszy był dla Lubelszczyzny. Województwo zanotowało najszybszy wzrost płac, najwyższą dynamikę produkcji przemysłowej i niemal najwyższy wzrost zatrudnienia. Dzięki tym wynikom regionowi udało się nieco zmniejszyć dystans do najbogatszych regionów, jednak był to wyjątek wśród niezamożnych.

Pozostałym biedniejszym województwom, zwłaszcza z północno-wschodniej Polski, sztuka nadrabiania zaległości wobec bogatszych zupełnie się nie udała. W zestawieniu dotyczącym inwestycji najgorzej wypadło Warmińsko-Mazurskie - tam nakłady spadły o 11,5 procent w ciągu roku. Najwolniej wynagrodzenia rosły w Zachodniopomorskiem, a zatrudnienie w Opolskiem.

Obok Lubelszczyzny, bardzo dobrze wypadła w zestawieniu Małopolska, województwo łódzkie i Wielkopolska. Kluczem do sukcesu, jak wskazują samorządowcy, był rozwój przedsiębiorczości.

IAR, aj

Zobacz także

Zobacz także