Zator na Wiśle: poziom wody wzrósł o 2 metry

Alarmy przeciwpowodziowe ogłoszono w gminach Janowiec nad Wisłą i Kazimierz Dolny w Lubelskiem.

2012-02-28, 12:59

Zator na Wiśle: poziom wody wzrósł o 2 metry
. Foto: Keibr/Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

Łukasz Grabczak, (Polskie Radio Lublin/IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powodem jest nagły wzrost poziomu wody w Wiśle, bo nocne mrozy dochodzące do -10 stopni Celsjusza związały luźno płynącą dotąd krę.

- Kra na Wiśle spiętrzyła się i powstał zator w okolicach Kazimierza Dolnego i Janowca. Poziom wody gwałtownie wzrósł tam o około dwóch metrów. Na razie już nie rośnie. Obecnie woda nie grozi przerwaniem wałów, ale sytuacja jest dynamiczna - powiedział dyrektor wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego w Lublinie Włodzimierz Stańczyk.

-Rzeka jest monitorowana, wystąpiliśmy do wojewódzkiego sztabu wojskowego o przeprowadzenie rekonesansu i przygotowanie się do ewentualnego rozbijania zatoru - dodał.

Poziom Wisły na wodowskazie w Annopolu, powyżej Kazimierza Dolnego jest niższy od stanu ostrzegawczego o ponad metr i w ciągu minionej doby obniżył się o kilkanaście centymetrów. Także poniżej Kazimierza, w Puławach, Wisła nie przekracza stanu ostrzegawczego. Według prognoz pogody w najbliższych dniach spodziewane jest ocieplenie.

REKLAMA

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej