Nowy program BBC:"Czy Bóg istnieje"

2012-02-28, 14:26

Nowy program BBC:"Czy Bóg istnieje"
. Foto: fot. YouTube

Na to jedno z najważniejszych pytań ludzkości spróbują odpowiedzieć naukowcy i filozofowie w nowym cyklu BBC Knowledge.

- Czy wierzysz w Boga? Niezależnie od tego, czy odpowiedź brzmi tak, czy nie - jest to pytanie fundamentalne. Świat jest pełen tajemnic. Czy to Bóg trzyma do nich klucz? A może nauka potrafi dziś wszystko wyjaśnić? Czy znajdziemy jednoznaczną odpowiedź? - zastanawia się dziennikarz i publicysta Jacek Żakowski, który jako gospodarz programu przybliży widzom najważniejsze zagadnienia poruszane w jego kolejnych odcinkach.

 

Móc znów porozmawiać o Bogu

Żakowski podkreślił, że nowa propozycja BBC dla polskich widzów daje szansę na przeprowadzenie ważnej debaty na jeden z najważniejszych problemów współczesnego świata.

- W Polsce to jest pewna nowość, bo od śmierci Józefa Tischnera o Bogu się nie rozmawia. Rozmawia się o Kościele, księżach i papieżach, Radiu Maryja, a Bóg jest kompletnie nieobecny - powiedział Żakowski. Tymczasem wiara w Boga i jej filozoficzne konsekwencje mają podstawowe - jak ocenił - znaczenie dla rozwoju społeczeństw; tego jak uzasadniają ustrój państwa i relacje między obywatelami a władzą.

- Pytanie o istnienie Boga nie jest pytaniem intelektualnym. Nawet Kościół katolicki uczy, że wiara jest darem, więc jak ktoś dostanie dar wiary to go ma i mówi, że Bóg istnieje, a jak nie dostanie daru wiary to go nie ma i mówi, że Bóg nie istnieje. Ciekawe jest dopiero to, co wynika z wiary lub niewiary w Boga i na tym te filmy się koncentrują - dodał publicysta.

 

"Bóg urojony"

5 marca BBC Knowledge wyemituje pierwszy z dziewięciu odcinków pt. "Korzenie zła?", w którym zaprezentowany zostanie pogląd ateistyczny. Przedstawi go jeden z najsłynniejszych krytyków religii, biolog ewolucjonista prof. Richard Dawkins, znany w Polsce m.in. z takich książek jak "Samolubny gen" i "Bóg urojony".

 

Sam Dawkins - jak przekonywał ostatnio w Oksfordzie podczas debaty z anglikańskim arcybiskupem Canterbury Rowanem Williamsem - czuje się agnostykiem bardzo bliskim ateizmowi.

Ludzkość - jak przekonuje brytyjski biolog - miałaby się lepiej, gdyby religie w ogóle nie istniały. Oskarża chrześcijaństwo, islam i judaizm o wiarę w rzeczy sprzeczne z nauką, ale także o ograniczanie zdolności ludzkiego umysłu do rozumienia i pojmowania świata. Odwiedzając Bliski Wschód i konserwatywne środowiska ewangelickie w USA, Dawkins zaznacza, że tolerancja dla religijnego irracjonalnego myślenia może być pożywką dla rozwoju ekstremizmu, podziałów i terroru.

 

Po drugiej stronie barykady

Z kolei wierzący w Boga lekarz-naukowiec prof. Robert Winston oraz filozof i teolog anglikański prof. Conor Cunninghan uważają, że teoria ewolucji da się pogodzić z teizmem, m.in. poprzez pokazanie, że myśliciele chrześcijańscy nigdy nie oczekiwali, by stworzenie świata opisane w biblijnej Księdze Rodzaju miało być rozumiane dosłownie. W jednym z programów widzowie będą mogli zapoznać się nawet z matematycznym wzorem uprawdopodobniającym istnienia Boga.

Uzupełnieniem sporu ateizmu z teizmem będzie refleksja teologa prof. Roberta Beckforda, który przedstawi podobieństwa w historiach życia Jezusa Chrystusa i innych znanych religijnych postaci jak np. Kriszna i Budda.

 

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

 

Wszystkie programy będą nadawane od 5 marca przez trzy kolejne tygodnie od poniedziałku do środy o godz. 22. Widzowie będą mogli wziąć udział w dyskusji na temat emitowanych programów, komentując poszczególne odcinki na stronie internetowej www.bbcpolska.com.

 

mr

Polecane

Wróć do strony głównej