Będą dodatkowe pieniądze dla Instytutu Literackiego

2012-03-06, 08:07

Będą dodatkowe pieniądze dla Instytutu Literackiego
Minister Bogdan Zdrojewski przed wejściem do paryskiej "Kultury", słynny adres 91, avenue de Poissy w Maisons-Laffitte.Foto: fot. Tomasz Łabędź

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwiedził w poniedziałek Instytut Literacki w Maisons-Laffitte.

Bogdan Zdrojewski złożył kwiaty na grobach założycieli i współpracowników paryskiej "Kultury" - Jerzego i Henryka Giedroyciów, Zofii i Zygmunta Hertzów oraz Marii i Józefa Czapskich.

Założony przez Jerzego Giedroycia w 1946 roku Instytut Literacki był jednym z najważniejszych ośrodków wolnej myśli politycznej i literackiej polskiego uchodźstwa niepodległościowego w okresie powojennym. Współpracowali z nim m.in. Józef Czapski, Gustaw Herling-Grudziński, Andrzej Bobkowski, Witold Gombrowicz, Marek Hłasko, Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz.

Zbiory Instytutu, które - zgodnie z wolą Jerzego Giedroycia - pozostaną w całości w Maisons-Laffitte, liczą około 180 metrów bieżących dokumentów. Składają się na nie także zdjęcia oraz nagrania audio i wideo. Jest też olbrzymia biblioteka czasopism i książek (około 100 tys.), dzieła sztuki i muzealia.

Minister zwiedził pawilon, w którym w ostatnich latach staraniem Instytutu powstały nowoczesne pomieszczenia archiwalne, czytelnia, pracownia reprograficzna i pokoje przeznaczone dla badaczy unikalnej kolekcji dokumentów, gromadzonych przez ponad pół wieku. Bogdan Zdrojewski wspominał, jak w późnych latach 70. i 80-tych na prymitywnym sprzęcie sam powielał podziemne przedruki z "Kultury" i książki z Biblioteki "Kultury".

Zobacz serwis specjalny: JERZY GIEDROYC>>>

Archiwum podparyskiego Maisons-Lafitte od 2009 roku znajduje się na prestiżowej liście Pamięci Świata UNESCO. Jest w tym zestawieniu jednym z dziewięciu polskich obiektów, obok m.in. autografu dzieła Mikołaja Kopernika "De Revolutionibus Orbium Coelestium", rękopisów Fryderyka Chopina i Tablicy 21 Postulatów Gdańskich z Sierpnia 1980 roku.

W ostatnich dniach minister kultury zwiększył dotację, przeznaczoną na kontynuację programu zabezpieczania zbiorów archiwalnych i bibliotecznych Instytutu Literackiego "ze względu na wartość merytoryczną przedsięwzięcia oraz jego olbrzymie znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturowego, znajdującego się poza granicami kraju". 



Przy grobie Jerzego Giedroycia, cmentarz Mesnil-le-Roi. Od lewej: prof. Krzysztof Pomian, minister Bogdan Zdrojewski i Wojciech Sikora, kierownik Instytutu Literackiego. Fot. Tomasz Łabędź

Przy

 






Polecane

Wróć do strony głównej