X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Lefebryści jednak nie wrócą na łono Kościoła?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 16:52
Katoliccy tradycjonaliści, którzy nie uznają nauczania Soboru Watykańskiego II i za samowolne wyświęcenie biskupów ściągnęli na siebie w 1988 roku ekskomunikę, nie chcą spełnić warunków, od jakich Watykan uzależnił pojednanie z nimi.
Audio
Lefebryści jednak nie wrócą na łono Kościoła?
Foto: fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Przełożony lefebrystów - których oficjalna nazwa brzmi Bractwo św. Piusa X - biskup Bernard Fellay otrzymał w piątek od prefekta Kongregacji nauki wiary pismo, informujące go, że odpowiedź na postawione wcześniej warunki jest niezadowalająca.

Rozłam w kościele pozostanie?

Dokument Stolicy Apostolskiej, domagający się uznania przez nich zasad doktrynalnych, przekazany został tradycjonalistom we wrześniu. W styczniu tego roku nadeszła do Watykanu ich odpowiedź. W ocenie kongregacji, a następnie samego Benedykta XVI, jest ona "niewystarczająca do przezwyciężenia problemów doktrynalnych, leżących u podstaw rozdźwięku pomiędzy Stolicą Apostolską i Bractwem św. Piusa X". Watykan chce jednak uniknąć "rozłamu w Kościele, którego konsekwencje byłyby bolesne i nieobliczalne", dlatego daje lefebrystom miesiąc na ponowne wyjaśnienie ich stanowiska.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Benedykt XVI od początku swego pontyfikatu zaangażował się w przezwyciężenie tej schizmy. Papierz rzucił na szalę cały swój autorytet, gdy w styczniu 2009 roku podjął decyzję o zdjęciu ekskomuniki z czterech biskupów wyświęconych bez zgody swego poprzednika, czym naraził się na krytykę zarówno w samym Kościele, jak i poza nim, ponieważ jeden z hierarchów otwarcie negował Holokaust.

IAR, gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

15 marca - Lefebryści

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2009 11:51
.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lefebryści przeciwni beatyfikacji Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2010 10:51
Opat lefebrysta uznaje, że pontyfikat polskiego papieża "budzi wątpliwości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Il Giornale": Lefebryści powracają na łono Kościoła Katolickiego

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2009 10:33
Jak informuje mediolański dziennik Il Giornale, Watykan ogłosi lada dzień dekret, w którym Benedykt XVI zdjął ekskomunikę z czterech biskupów, konsekrowanych w 1988 bez zgody Jana Pawła II.
rozwiń zwiń