"Hosanna"."Ten sam lud chciał ukrzyżowania"
- Ten sam lud, który witał Chrystusa, po kilku dniach domagał się jego ukrzyżowania. Pokazuje to kondycję człowieka, który z jednej strony jest zdolny do rzeczy dobrych, z drugiej strony przychodzą na niego ciemniejsze chwile - mówi jeden z proboszczów warszawskich.
2012-04-01, 08:30
Posłuchaj
Niedziela Męki Pańskiej, zwana także Niedzielą Palmową przypada w tym roku 1 kwietnia. Dzień ten rozpoczyna w Kościele katolickim Wielki Tydzień.
Liturgia Niedzieli Palmowej jest pamiątką uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy pięć dni przed ukrzyżowaniem. W tym dniu w Kościele rzymskokatolickim święci się palmę - symbol drzewa życia i zwycięstwa.
Według biblijnego przekazu, ludzie tłumnie witający Jezusa u bram Jerozolimy wybiegli naprzeciw niego z gałązkami palmowymi w rękach, wołając: "Hosanna!".
Jak podkreśla ks. Bogdan Bartołd proboszcz warszawskiej katedry Jana Chrzciciela, uroczyste nabożeństwo i palemki, chociaż nawiązują do wydarzeń sprzed prawie 2000 lat mają wiernym uzmysłowić, że Chrystus jest obecny w Kościele. Ksiądz Bartołd zaznacza, że podczas liturgii Niedzieli Palmowej, czytany jest również ewangeliczny opis męki pańskiej. To, jak podkreśla duchowny - odsyła nas do wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Ksiądz Bogdan Bartołd wyjaśnia, że jest to ukazanie perspektywy, że przychodzący król i Bóg odda za ludzi życie. Duchowny podkreśla, że ten sam lud, który witał Chrystusa, po kilku dniach domagał się jego ukrzyżowania. Zdaniem księdza Bartołda ukazuje to kondycję człowieka, który z jednej strony jest zdolny do rzeczy dobrych i otwarcia się na Pana Boga, z drugiej strony przychodzą na niego ciemniejsze chwile i zapiera się Chrystusa.
Jak co roku na placu św. Piotra w Rzymie papież Benedykt XVI poświęci palmy i gałązki oliwne, a na zakończenie procesji odprawi Mszę św. Męki Pańskiej.
REKLAMA
W Kościele święci się palmy od 9. wieku. W Polsce zwyczaj ten jest znany od średniowiecza. Gałązki palmowe zostały zastąpione wierzbowymi, malinowymi, a także z cisu lub sosny. Nie powinna to być jedynie osika, gdyż według ludowego podania, cała przyroda po śmierci Jezusa pogrążyła się w żalu, a tylko osika pozostała niewzruszona, uważając się za niewinną. Po poświęceniu gałązek palmowych zatyka się je za krzyże i obrazy.
Od 1986 roku w Niedzielę Palmową jest obchodzony Światowy Dzień Młodzieży, w tym roku już po raz dwudziesty siódmy.
IAR, agkm
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
REKLAMA
REKLAMA