Maj na niebie: Eta Aquarydy i obrączkowe zaćmienie Słońca
W nadchodzącym miesiącu będą dobre warunki do obserwacji na niebie Wenus, Marsa i Saturna oraz Plutona.
2012-04-30, 15:55
W maju aktywny będzie też rój Eta Aquarydów; maksimum ich aktywności wypada w okolicach 5-6 maja. W okolicach równika można je obserwować jako duży rój, który może dać nawet 70 meteorów na godzinę, w Polsce można liczyć na, co najwyżej, kilka zjawisk i to na rozjaśnionym poranną łuną niebie. Dodatkowo w obserwacjach będzie przeszkadzał Księżyc znajdujący się w okolicach pełni.
Obrączkowe zaćmienie Słońca
Deklinacja Słońca w maju wciąż rośnie, a to oznacza coraz dłuższy dzień. Między 1 a 31 maja wydłuży się on o ponad godzinę. W tym miesiącu Słońce wstępuje w znak Bliźniąt.
20 maja dojdzie do obrączkowego zaćmienia Słońca. Pas fazy obrączkowej zaczyna się we wschodnich Chinach, zahacza o Japonię, przechodzi przez cały Pacyfik i kończy się w południowo-zachodnich stanach USA. Faza częściowa będzie widoczna na Pacyfiku, we wschodniej Azji, Alasce, Kanadzie, prawie całych Stanach Zjednoczonych oraz części Meksyku.
Wenus, Mars i Pluton
W pierwszej połowie maja wciąż będą panować doskonałe warunki do obserwacji Wenus. Widać ją wieczorem, kilka-kilkanaście stopni nad zachodnim horyzontem. Ze względu na duży blask trudno ją pomylić z innym obiektem. Sezon na jej obserwacje się jednak kończy i pod koniec miesiąca planety Bogini Miłości już nie zobaczymy.
Pierwsza połowa majowej nocy to dobry czas do podziwiania Marsa przebywającego w konstelacji Lwa. Świeci on z blaskiem porównywalnym z najjaśniejszymi gwiazdami na niebie.
Po kwietniowej opozycji wciąż panują dobre warunki do obserwacji Saturna. Planetę widać przez pierwszą część nocy w konstelacji Panny. Saturn ma obecnie jasność około 0.5 wielkości gwiazdowej, a więc jest trochę słabszy od najjaśniejszych gwiazd widocznych na naszym niebie.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
gs
REKLAMA
REKLAMA