X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Baranowska zdobyła czwarty szczyt świata - Lhotse

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2012 12:52
To ósmy ośmiotysięcznik zdobyty przez 26-letnią Polkę. Prowadzona w ciężkich warunkach pogodowych wyprawa była dedykowała Jerzemu Kukuczce.
Audio
  • Himalaista Zbigniew Hajzer o wejściu Kingi Baranowskiej na Lhotse
Lhotse
LhotseFoto: Uwe Gille/Wikimedia Commons/CC

Wybitny himalaista zginął podczas wyprawy na szczyt Lhotse 24 października 1989 roku. Na wysokości 8300 m, w wyniku pęknięcia liny, spadł w dwukilometrową przepaść.
Lhotse (8516 m) - z języka tybetańskiego Południowy Szczyt - po raz pierwszy został zdobyty 18 maja 1956 roku przez Szwajcarów Fritza Luchsingera (zaginął na ośmiotysięczniku Sziszapangma w 1983 roku) i Ernsta Reissa (zmarł 3 sierpnia 2010 roku). Dotychczas na wierzchołku stanęło zaledwie nieco ponad stu alpinistów.
Pierwszego polskiego wejścia dokonali 4 października 1979 roku Kukuczka, Andrzej Czok, Andrzej Heinrich i Janusz Skorek.
Kinga Baranowska pierwszy ośmiotysięcznik zdobyła w 2003 roku. Był to Czo Oju na granicy Tybetu i Nepalu. Jako pierwsza Polka stanęła na Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Zobacz więcej na temat: Himalaje Lhotse Nepal Tybet
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak polscy pionierzy zdominowali Himalaje

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 17:00
Dotarli na dach świata znacznie później niż inni, ich sprzęt był gorszy, a zaplecze finansowe mizerne. Dokonali rzeczy, która się wtedy nikomu nie śniła - zdobywali ośmiotysięczniki zimą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dla tych chwil warto żyć

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 12:48
Chwile uniesienia, ogromnej radości to codzienność w pracy na scenie - opowiada aktor Artur Barciś. O emocjach, jakie towarzyszą zdobywaniu "szczytów", mówią też polskie himalaistki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Celują w ośmiotysięcznik. "Dedykujemy to Kukuczce"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 09:09
Kinga Baranowska i Paweł Michalski rozpoczęli o świcie wspinaczkę na czwarty szczyt świata - Lhotse, wznoszący się w Himalajach Wysokich, na granicy Nepalu i Chin.
rozwiń zwiń