Masakra w kopalni: policja zabiła co najmniej 36 protestujących
Takie dane przedstawił minister ds. policji Republiki Południowej Afryki dzień po starciach górników z policją w kopalni platyny Marikana.
2012-08-17, 08:05
Rozmawiając z lokalną stacją radiową minister Nathi Mthethwa poinformował o liczbie zabitych, dodając, że "wiele osób zostało rannych, a bilans ciągle rośnie". - Policja została zaatakowana przez grupę, która używała różnego rodzaju broni, w tym broni palnej (...) Policjanci byli zmuszeni odpowiedzieć siłą - powiedział z kolei rzecznik policji.
Do starć doszło w czwartek po południu naszego czasu. Według świadków policja otworzyła ogień do górników uzbrojonych w maczety i pałki, którzy protestowali przeciwko złym warunkom pracy w kopalni platyny Marikana. Wszczęto śledztwo mające wyjaśnić okoliczności śmierci górników.
Na filmie zarejestrowanym przez operatora agencji Reutera widać, jak kilku, lub kilkunastu policjantów strzela z ostrej amunicji do grupy kilku biegnących górników. Nie jest jasne, czy chcieli oni zaatakować mundurowych, czy tylko uciekali przed gazem łzawiącym, który chwilę wcześniej rozpyliła policja. Protesty zmusiły właściciela Marikany, firmę Lomnin, do wstrzymania wydobycia we wszystkich innych placówkach w RPA. Protesty w kopalni platyny Lonmin’s Marikana to tylko mała część „wojny związków zawodowych”, jak nazywa się trwające od 8 miesięcy walki robotników z właścicielami kopalni w kraju, który jest głównym producentem platyny na świecie.
Gdy w styczniu doszło do podobnych starć, zginęły trzy osoby, a ceny platyny poszły w górę o 15% z powodu wstrzymania wydobycia. W RPA znajduje się 80% znanych źródeł platyny na świecie, ale rosnące ceny energii i siły roboczej i spadek wartości cennego kruszca doprowadziły wiele kopalni do trudnej sytuacji finansowej.
REKLAMA
To jeden z najbardziej krwawych epizodów w historii społecznych protestów w RPA, gdzie górnictwo (wydobycie platyny, złota, diamentów) stanowi jedno z głównych źródeł dochodu, od obalenia apartheidu.
Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
BBC, sg
REKLAMA