Ostaszków i Twer: uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej

2012-09-02, 07:00

Ostaszków i Twer: uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej
Cmentarz w Miednoje. Foto: Wikipedia/CC/http://autotravel.org.ru/phalbum/90042/101.html

Polska delegacja upamiętni policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Korpusu Ochrony Pogranicza zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

Posłuchaj

Relacja Witolda Banacha (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Z Warszawy wyruszyła delegacja rodzin zamordowanych oraz minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki i komendant główny policji nadinspektor Marek Działoszyński. Komendant Działoszyński w rozmowie z IAR podkreślał, że jest to niezwykle ważna i symboliczna podróż dla policjantów.

Niedzielne uroczystości rozpoczną się po południu w kościele katolickim w Twerze (dawny Kalinin). Zostanie tam odprawiona msza święta w intencji zamordowanych funkcjonariuszy. Następnie uczestnicy uroczystości złożą kwiaty pod tablicą na budynku Instytutu Medycznego w Twerze, gdzie mieściła się siedziba NKWD, w której w 1940 roku zamordowano polskich funkcjonariuszy.

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa doktor Andrzej Kunert podkreślił, że polscy funkcjonariusze zostali zgładzeni na rozkaz Stalina tylko za to, że byli Polakami. Ta zbrodnia wpisywała się - przypominał naukowiec - w plan eksterminacji najgroźniejszych z punktu widzenia okupantów warstw społecznych, czyli właśnie oficerów, policjantów czy urzędników państwowych.

Po zakończeniu uroczystości w Twerze, polska delegacja uda się do kompleksu klasztornego Niło-Stołbieńskiego Monastyru w Ostaszkowie. Tam odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Kaplicy pod wezwaniem Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Monastyr w Ostaszkowie to miejsce gdzie w latach 1939 - 1940 mieścił się obóz dla polskich jeńców wojennych. Łącznie przebywało tam ponad 15 tysięcy obywateli polskich, w tym około 7 tysięcy policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Korpusu Ochrony Pogranicza. Większość z nich w 1940 roku została wywieziona do Tweru, tam zamordowana i pochowana w Miednoje.

3 września w poniedziałek rodziny ofiar oraz delegacja polskich władz państwowych udadzą się do Miednoje na Polski Cmentarz Wojenny. Tam odbędą się uroczystości upamiętniające rosyjskie i polskie ofiary NKWD.

IAR

Serwis specjalny: Katyń >>>

Polecane

Wróć do strony głównej