Nie masz szans. Phoenix wyśledzi Cię ze stratosfery

Samolot zasilany energią słoneczną będzie mógł szybować całą dobę, na wysokościach uniemożliwiających dostrzeżenie go "gołym okiem".

2012-09-25, 08:08

Nie masz szans. Phoenix wyśledzi Cię ze stratosfery
. Foto: instytut-lotnictwa.home.pl

Pracują nad nim uczeni z warszawskiego Instytutu Lotnictwa. Pierwszy egzemplarz pojawi się w 2013 roku.

Samolot będzie szybował między 15 a 20 km n.p.m., czyli w stratosferze. Dzięki temu nie zajmie obszaru używanego przez lotnictwo cywilne i wojskowe (czyli do 15 km n.p.m).

Maszyna będzie zasilana energią elektryczną pochodzącą z ogniw słonecznych. Musi być jej na tyle dużo, by naładować akumulatory, które zasilą samolot podczas pracy w nocy.  - Dzięki temu będzie można prowadzić nieustannie działania operacyjne. Jest to bardzo cenna właściwość, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, w których informacje o aktualnym stanie zagrożenia są kluczowe do podjęcia decyzji - wyjaśnił jego inż. Krystian Woźniak z Instytutu Lotnictwa

Na jego pokładzie będzie można zainstalować każdą aparaturę. - Od tego, czy umieścimy tam kamerę czy też np. radar, będzie zależał charakter misji Phoenixa - dodał Woźniak.
Już teraz wiadomo, że twórcy samolotu będą współpracowali z Instytutem Badawczym Leśnictwa w Sękocinach. Każdego roku w okresie wiosenno-letnim Phoenix będzie obserwował lasy w okolicach Poznania. Ułatwi zarządzanie w sytuacjach kryzysowych, np. w gaszeniu pożarów czy monitorowaniu sytuacji powodziowej.

REKLAMA

Innym zadaniem będzie m.in. obserwacja osób i pojazdów.  - Samolot, latając na bardzo dużych wysokościach, jest praktycznie niewidoczny i całkowicie niesłyszalny dla osób znajdujących się na ziemi - powiedział uczony. Dzięki temu będzie można dyskretnie obserwować wybrane obiekty, odszukiwać i śledzić ścigane pojazdy, wspierać dowodzenie akcji policyjnych przez dostarczanie na bieżąco obrazu sytuacji.
Phoenix może być również wykorzystywany do monitorowania stanu upraw, określania pór nawożenia, prognozowania wielkości plonów. Samolot może służyć do badania zmian składu atmosfery oraz poziomu zanieczyszczenia powietrza. 

tj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej