Odkryj konspiracyjne sekrety polskiego podziemia

Informacje wielkości kropki o średnicy milimetra i laskę-skrytkę do przenoszenia tajnej dokumentacji Polskiego Państwa Podziemnego można obejrzeć na nowej wystawie "Kryptonim Legalizacja" w Muzeum Powstania Warszawskiego.

2012-10-03, 19:47

Odkryj konspiracyjne sekrety polskiego podziemia
Armia Krajowa. Foto: domena publiczna

Posłuchaj

Mariusz Olczak z Archiwum Akt Nowych/IAR
+
Dodaj do playlisty

Na wystawie, której głównym tematem są działania i techniki pracy legalizacyjnej Polskiego Państwa Podziemnego, znajdują się autentyczne obiekty z okresu II wojny światowej. Wśród nich fałszywe dokumenty osobowe i banknoty oraz pieczątki i matryce służące do podrabiania dokumentów. Widzowie mogą zobaczyć perfekcyjnie przygotowane fałszywki kart meldunkowych, świadectwa wykonania obowiązku kontrybucyjnego, kart pracy i kart żywnościowych lub przepustek nocnych.

Fałszywe dokumenty wyrabiano nie tylko działaczom konspiracyjnym polskiego podziemia, ale również zagrożonym niemiecką eksterminacją Żydom.

>>>Zobacz serwis specjalny II Wojna Światowa

Oprócz fałszywych dokumentów, z których niektóre można oglądać pod specjalnie przygotowanymi lupami, wystawa przedstawia pomysłowe skrytki i opakowania służące do przechowywania i przenoszenia tajnej poczty. W szklanej gablotce można obejrzeć np. wydrążoną laskę-skrytkę do przenoszenia tajnej dokumentacji lub bibularz, który choć na co dzień służył do osuszania papieru z atramentu, dla powstańców warszawskich zawierał plan ataku na Most Poniatowskiego 1 sierpnia 1944 r.

REKLAMA

Kopie dokumentów pomniejszane były do wielkości kropki o średnicy 1 milimetra. Pozwalało to na przesyłanie dużej liczby informacji w sposób bardzo trudny do wykrycia. Dzięki powiększalnikowi, specjalnie skonstruowanemu na potrzeby ekspozycji, widzowie będą mogli odczytać jeden z tajnych dokumentów AK. Na wystawie są też multimedialne prezentacje, dzięki którym będzie można "odkrywać" utajnione w dokumentach postaci Polskiego Państwa Podziemnego.

Zobacz serwis specjalny o Powstaniu Warszawskim >>>

Widzowie będą mogli wysłuchać wywiadów z osobami związanymi z działalnością legalizacyjną, a także obejrzeć fragmenty filmów dokumentalnych: "Dawno temu cichociemny. Stanisław Jankowski" w reż. Ludwika Perskiego i "Wielki człowiek małej grafiki" w reż. Beaty Hyży-Czołpińskiej o losach i artystycznej biografii Andrzeja Heidricha, który był twórcą polskich banknotów.

Nową ekspozycję w Muzeum Powstania Warszawskiego można oglądać do 31 grudnia 2012 r. 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej