Tomasz Merta pośmiertnie laureatem nagrody im. Mackiewicza

2012-11-11, 20:20

Tomasz Merta pośmiertnie laureatem nagrody im. Mackiewicza
Tomasz Metra podczas konferencji prasowej prezentującej ogólnopolski projekt naukowo-edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej "Śladami zbrodni". Foto: PAP/Leszek Szymański

Zmarłego tragicznie w katastrofie smoleńskiej historyka myśli politycznej i publicystę nagrodzono za tom pism zebranych "Nieodzowność konserwatyzmu".

Posłuchaj

Relacja z wręczenia Nagrody Mackiewicza
+
Dodaj do playlisty

Przyznano także dwa wyróżnienia. Pierwsze z nich przypadło Renacie Lis, autorce książki "Ręka Flauberta", drugie - Tadeuszowi Płużańskiemu za książkę "Bestie".

Tegoroczny laureat - Tomasz Merta, historyk myśli politycznej, publicysta, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, był doradcą ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego, a także ekspertem w dziedzinie edukacji i współautorem podręczników do nauki o społeczeństwie i historii. Zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem w katastrofie samolotu, którym polska delegacja pod przewodnictwem prezydenta Lecha Kaczyńskiego leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 

Zobacz serwis specjalny Smoleńsk 2010 >>>

/

Wydawnictwo Teologia Polityczna i Muzeum Historii Polski wydały pośmiertnie jego teksty pisane w różnych mediach i w różnym czasie, ale - jak podkreślają wydawcy - razem prezentują one koncepcję ideową autora, refleksje zarówno nad fundamentami polityki, jak i literaturą czy bieżącymi wydarzeniami z lat 90. i nieco późniejszych. Jak podkreślają autor ukazuje w niej fascynujące powiązania filozofii, polityki i kultury. Formułując intrygujące pytania i stawiając odważne diagnozy, ujawnia bogactwo swych oryginalnych przemyśleń, erudycję i ogromne poczucie humoru.

Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza została ustanowiona w 2000 roku, po raz pierwszy przyznano ją dwa lata później. Kapituła nagrody, której przewodniczy Marek Nowakowski rozpatruje każdorazowo utwory literackie (powieści, eseje, poezję) i publicystyczne (w tym polityczne) oraz naukowe rozprawy historyczne i krytycznoliterackie, napisane w języku polskim przez autorów żyjących, wydane w formie książkowej w minionym roku i zgłoszone przez wydawców do konkursu.

Latem kapituła ogłasza 10 nominacji do nagrody. Nazwisko laureata tradycyjnie ogłaszane jest 11 listopada podczas uroczystości w warszawskim Domu Literatury. Zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną (10 tys. dolarów), a ponadto złoty medal z podobizną Józefa Mackiewicza oraz cytatem "Jedynie prawda jest ciekawa”.

O Józefie Mackiewiczu słuchaj w serwisie specjalnym Radia Wolności >>>
Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in. Wojciech Albiński, Eustachy Rylski, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Bronisław Wildstein, Paweł Zyzak. W zeszłym roku nagrodzono Wojciecha Wencla za zbiór poezji "De profundis".

Józef

Patron nagrody, Józef Mackiewicz, brat Stanisława Cata-Mackiewicza, był autorem książek łączących fabułę z dokumentem, takich jak "Droga donikąd" (1955), "Nie trzeba głośno mówić" (1969), "Lewa wolna" (1965). W 1943 roku za zgodą Niemców i za wiedzą władz AK, Mackiewicz uczestniczył w ekshumacji grobów jeńców polskich w Katyniu, co opisał w relacji "Zbrodnia w lesie katyńskim" (1944). Od 1945 roku mieszkał na emigracji - w Londynie, potem w Monachium, gdzie zmarł w 1985 roku.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Polecane

Wróć do strony głównej