Ukraińcy wspominają ofiary Wielkiego Głodu
Wiktor Janukowycz powiedział, że Wielki Głód na zawsze zmienił historię i życie Ukraińców. W orędziu do narodu prezydent podkreślił, że była to dla nich jedna z najważniejszych prób.
2012-11-24, 19:34
Posłuchaj
Prezydent przypomniał, że ta tragedia nie tylko zniszczyła ludzi fizycznie, ale też miała wzbudzić w nich pokorę i strach. Przez lata zabraniano o tym mówić. Ukraińcy jednak umieli się odrodzić dzięki wierze w swoje siły, miłości do Ukrainy i wielowiekowemu pragnieniu wolności i niepodległości. Teraz nie można o tym zapomnieć. Należy pamiętać nie tylko o ofiarach, ale też o tych, którzy „dzielili się ostatnią kromką chleba i ratowali innych przed śmiercią”.
Szacuje się, że w wyniku sztucznie wywołanego kryzysu żywnościowego w latach 1932-33 zginęło kilka milionów mieszkańców radzieckiej Ukrainy.
W Kijowie kilka tysięcy osób wzięło udział w obchodach dnia pamięci ofiar Wielkiego Głodu.
Głównym miejscem obchodów w Kijowie były pomnik i muzeum ofiar Wielkiego Głodu. Przygotowały je organizacje pozarządowe, bez wsparcia władz. Przyszło tam kilka tysięcy mieszkańców stolicy. Wiele osób nie kryło wzruszenia wspominając swoich przodków, którzy zginęli w czasie tej tragedii. W rozmowie z Polskim Radiem podkreślali, że za czasów komunizmu w ogóle o tych wydarzeniach nie mówiono, sytuacja zmieniła się dopiero w ostatnich latach. Niektórzy każdego roku przychodzą pod pomnik, inni zapalają tradycyjnie świeczki i wspominają zmarłych.
REKLAMA
Obchody odbyły się w niemal wszystkich ukraińskich miastach, między innymi, w Sewastopolu, Żytomierzu, Tarnopolu i Dniepropietrowsku. Mityngi były jednak mniejsze niż w stolicy, wzięło w nich udział od kilkudziesięciu do kilkuset osób.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
IAR, to
REKLAMA