Spójrz w niebo i zobacz zaćmienie Księżyca!
W środę dojdzie do półcieniowego zaćmienia Księżyca, kiedy to Srebrny Glob znajdzie się w półcieniu Ziemi.
2012-11-27, 11:09
Do zaćmienia Księżyca dochodzi w momencie, gdy prawie dokładnie w jednej linii ustawią się Słońce, Ziemia i Księżyc. Srebrny Glob świeci światłem odbitym od Słońca i w takiej właśnie konfiguracji Ziemia jest w stanie zasłonić to światło, przez co tarcza naszego naturalnego satelity chowa się w cieniu.
W zależności od dokładnej konfiguracji układu Słońce, Ziemia i Księżyc, rozróżniamy trzy rodzaje zaćmień.
Najbardziej efektowne jest zaćmienie całkowite, kiedy Srebrny Glob zupełnie chowa się w cieniu naszej planety i praktycznie znika z nieboskłonu, świecąc dzięki odbiciu słabego i czerwonego światła ugiętego w ziemskiej atmosferze.
Innym typem jest zaćmienie częściowe, w którym tylko część tarczy Księżyca chowa się w cień Ziemi.
REKLAMA
Najmniej efektowne jest zaćmienie półcieniowe, w którym Srebrny Glob znajduje się w półcieniu naszej planety. W takiej konfiguracji do Księżyca dociera tylko cześć światła słonecznego. Zjawisko półcieniowego zaćmienia Księżyca jest najmniej efektowne, bo objawia się tylko i wyłącznie osłabieniem blasku tarczy naszego naturalnego satelity.
Do najbliższego półcieniowego zaćmienia Księżyca dojdzie w środę. Zaćmienie to będzie najlepiej widoczne w Azji, Australii i na Pacyfiku.
- W Polsce będziemy mogli je obserwować przy wschodzie Księżyca. Początek zjawiska wystąpi o godzinie 13:15 naszego czasu, kiedy Srebrny Glob będzie znajdował się jeszcze 14 stopni pod horyzontem - wyjaśnił dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Maksimum zaćmienia wydarzy się o 15:34 i dokładnie w tym samym momencie Księżyc znajdzie się na horyzoncie. Koniec zjawiska wystąpi o godzinie 17:51 na wysokości 19 stopni nad horyzontem.
REKLAMA
Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
mr
REKLAMA