more_horiz
Wiadomości

Znamy laureatów Alternatywnych Nobli

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2012 20:24
Nagroda ustanowiona w 1980 r. przez szwedzkiego sponsora Jakoba von Uexkull przyznawana jest osobom, które praktycznie pomagają mieszkańcom Ziemi.
Alternatywny Nobel dla Simy Samar
Alternatywny Nobel dla Simy SamarFoto: PAP/EPA/ERIK MARTENSSON

Wynosi 150 tysięcy euro i jest dzielona między laureatów.

Nagrodę indywidualną otrzymała Afganka Sima Samar - lekarka, obrońca praw ludzkich i praw kobiet. Od 2004 r. przewodniczy ona Niezależnej Afgańskiej Komisji Praw Człowieka. Wielokrotnie też nominowana była do pokojowej nagrody Nobla.

Drugą, równorzędną nagrodę otrzymał Amerykanin Gene Sharp - ideolog koncepcji oporu społecznego bez użycia przemocy, pisarz i naukowiec, również wielokrotnie nominowany do pokojowego Nobla.

Nagrodzoną organizacją okazała się brytyjska koalicja grup ruchu pokojowego, występująca pod nazwą CAAT. Jest to akcja przeciwko handlowi bronią. Działa od 1974 r. występując głównie przeciwko eksportowi brytyjskiej broni w niestabilne rejony świata.
Nagrodę honorową, z którą nie wiąże się gratyfikacja finansowa, przyznano 90-letniemu Hayrettinowi Karaca, zwanemu ojcem tureckiego ruch ochrony środowiska. Jest on zamożnym przemysłowcem, twórcą fundacji TEMA zajmującej się problemami ekologii.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Uroczystość wręczenia Alternatywnych Nobli dobyła w szwedzkim parlamencie - Riksdagu.

IAR, tj

Zobacz także

Zobacz także