Manifestacja w Obronie Pomorza Zachodniego
Kilkusetosobowa manifestacja Solidarności w Szczecinie "W Obronie Pomorza Zachodniego" - była częścią obchodów 42. rocznicy masakry robotników Wybrzeża w grudniu 19'70 roku.
2012-12-17, 18:02
Od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych w 1970 r. rozpoczęły się przed bramą Stoczni Szczecińskiej główne obchody rocznicy grudniowych wydarzeń.
Przed bramą zebrało się około tysiaca mieszkańców Szczecina, związkowców i przedstawicieli zakładów pracy z całego regionu.
"Pogubiliście się i zapomnieliście, czemu oni (ofiary Grudnia '70 red.) oddali swoje życie" - powiedział podczas uroczystości, zwracając się do obecnie rządzących, szef zachodniopomorskiej Solidarności Mieczysław Jurek. Zaznaczył, że związkowcy nie mogą się zgodzić z brakiem perspektyw dla młodych ludzi, brakiem odpowiedzialności rządzących za trudną sytuację bytową obywateli w kraju. Nie godzą się też na wyprzedaż majątku postoczniowego - jak podkreślił.
Po uroczystościach pod bramą Stoczni Szczecińskiej wyruszyła kilkusetosobowa manifestacja, którą - tak jak obchody pod bramą stoczni - zorganizowała Solidarność. Związkowcy domagali się m.in. specjalnego programu pomocowego na rzecz ożywienia gospodarczego regionu, dialogu społecznego i odtworzenia w Szczecinie produkcji stoczniowej.
Manifestanci przeszli pod siedzibę Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego i wręczyli wojewodzie petycję adresowaną do premiera. Napisano w niej m.in. "Wczoraj i dziś władza była i jest głucha na głos społeczeństwa, które upomina się o podstawowe rzeczy, takie jak godna praca i godna płaca. Dzisiaj, manifestując na ulicach Szczecina, mówimy głośne nie dla bierności władz wojewódzkich, które nie robią nic, aby zapobiec cywilizacyjnej i gospodarczej zapaści Pomorza Zachodniego".
W ramach obchodów w Szczecinie odbyła się też uroczysta sesja rady miasta. Radni przyjęli uchwałę o zwolnieniu z opłat za przejazdy środkami komunikacji miejskiej osób poszkodowanych w grudniu 1970 r. Listę osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów ma przekazać Stowarzyszenie "Grudzień 70 - Styczeń 71", które zostało uhonorowane Medalem Za Zasługi Dla Miasta Szczecina.
Uroczystości zakończy wieczorna msza święta w szczecińskiej katedrze w intencji ludzi pracy.
17 grudnia 1970 roku, na wieść o ogłoszeniu przez ówczesne władze państwowe podwyżek cen żywności, w ówczesnej Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie wybuchł strajk. Stoczniowcy wyszli na ulice. Dołączali do nich pracownicy innych zakładów oraz mieszkańcy Szczecina. Demonstranci przeszli do centrum miasta pod gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR, chcąc rozmawiać z przedstawicielami władz partii. Ponieważ nie spełniono ich postulatu, manifestanci podpalili gmach komitetu. W odpowiedzi milicja i wojsko zaczęły strzelać w kierunku tłumu. Zginęło wówczas 16 osób, ponad 100 zostało rannych. Ciała zabitych chowano po kryjomu w nocy, w pochówku u mogła uczestniczyć jedynie najbliższa rodzina.
Zobacz serwis specjalny - Grudzień 1970>>>
REKLAMA
REKLAMA