X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Stalinowscy sędziowie w publikacji NPW

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 07:48
Skompromitowani funkcjonariusze stalinowskiego wymiaru sprawiedliwości Leo Hochberg, Jerzy Bafia czy Igor Andrejew w przypisach do artykułów "Wojskowego Przeglądu Prawniczego”. O sprawie pisze "Nasz Dziennik".
Proces Witolda Pileckiego
Proces Witolda PileckiegoFoto: Fot.: Wikimmedia Commons, domena publiczna

Takim aparatem naukowym postanowił się pochwalić z okazji jubileuszu 85-lecia istnienia "Wojskowy Przegląd Prawniczy”, periodyk wydawany pod auspicjami pułkownika Jerzego Artymiaka, szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej.
Zobacz serwis specjalny Radia Wolności

W jubileuszowym numerze "Wojskowego Przeglądu Prawniczego” znalazło się kilkanaście przedruków ze starych jego numerów. Obok przedwojennych tekstów zamieszczono w nim publikacje z czasu głębokiej komuny, lat 40., 50. czy 60.
W tekstach profesorów Mariana Cieślaka i Zbigniewa Dody znalazły się odwołania w przypisach do publikacji prawniczych skompromitowanych w okresie stalinowskim sędziów Leo Hochberga, Jerzego Bafii i Igora Andrejewa. Jak na ironię analizują w nich problematykę zakazu reformationis in peius w wojskowym procesie karnym; to segment gwarancji praw oskarżonego związany ze stosowaniem zakazu zmiany na gorsze.
Niewątpliwie sędziowie orzekający w powojennych procesach żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego byli znanymi praktykami wartości "sprawiedliwej represji” - ironizuje "Nasz Dziennik".
Gazeta przypomina też, kim byli Andrejew, Hochberg i Bafia. Igor Andrejew orzekał w składzie sędziowskim Sądu Najwyższego, który w 1952 roku zatwierdził wyrok śmierci na generała Augusta Fieldorfa „Nila”. Jego szczątków poszukuje dziś na powązkowskiej Łączce ekipa IPN. Leo Hochberg w latach 1947-1955 był członkiem Najwyższego Sądu Wojskowego, a potem sędzią Sądu Najwyższego. Podtrzymał w drugiej instancji wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim. W 1956 roku komisja Mazura uznała, że Hochberg - jako sędzia wojskowy - dopuścił się wielu „nieprawidłowości” w okresie stalinowskim. Miał zostać zdegradowany i dostać zakaz pracy w wymiarze sprawiedliwości, ale tego uniknął. Z kolei Jerzy Bafia od 1953 roku orzekał w tajnej sekcji Sądu Najwyższego, która zajmowała się między innymi wydawaniem wyroków śmierci na wrogów reżimu komunistycznego.

Zobacz galerię dzień na zdjęciach

IAR, to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Identyfikacja ofiar stalinizmu. DNA w służbie IPN

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2013 14:42
Dzięki Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów możliwe jest zebranie i porównanie danych szczątków ofiar systemu komunistycznego oraz ich żyjących rodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodnik IPN: zbrodnie od Świnoujścia do Rzeszowa

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 14:12
Jest to ponad 600-stronicowy, monumentalny album, ukazujący miejsca kaźni Polaków, którzy nie zgadzali się na rządy komunistów w powojennej Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Odnalezienie Witolda Pileckiego to przełom"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 12:55
Odnalezienie miejsca pochówku legendy podziemia, rotmistrza Witolda Pileckiego, jest symboliczne dla całej grupy ofiar stalinowskich – mówił w Jedynce Adam Siwek z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
rozwiń zwiń