X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmarł rosyjski opozycjonista. Gruźlicy nabawił się w łagrze

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2013 17:25
Walerij Abramkin miał 66 lat. Walczył o prawa więźniów. Napisał książkę "Jak przeżyć w rosyjskim więzieniu". Był represjonowany. Z wykształcenia inżynier, w ZSRR pracował jednak jako palacz i stróż.
Walerij Abramkin
Walerij AbramkinFoto: YouTube/NTW

Abramkin był działaczem Moskiewskiej Grupy Helsińskiej, szefem pozarządowego Centrum Wspierania Reformy Sądownictwa Karnego. Opozycjonista od wielu lat cierpiał na ciężką postać gruźlicy, której nabawił się w ałtajskim łagrze. Od dłuższego czasu nie wychodził z domu.

 

- To był wspaniały człowiek. Bardzo wiele zrobił dla obrony praw więźniów i poprawy sytuacji w systemie więziennictwa - oświadczyła szefowa Moskiewskiej Grupy Helsińskiej, Ludmiła Aleksiejewa.
Z zawodu był inżynierem chemikiem. W latach 70. włączył się do ruchu dysydenckiego, za co zwolniono go z pracy w jednym z moskiewskich instytutów naukowo-badawczych. Później zarabiał na życie jako drwal, palacz w kotłowni i stróż w cerkwi.

Był związany z podziemnymi pismami "Woskriesienije" i "Poiski". W grudniu 1979 został aresztowany. Prawie rok spędził w moskiewskim więzieniu Butyrki. W październiku 1980 roku skazano go na trzy lata pozbawienia wolności w kolonii karnej. Wyrok odsiadywał na Ałtaju. Z więzienia i łagru regularnie przekazywał informacje o przypadkach łamania praw człowieka, za co skazano go jeszcze na trzy lata kolonii karnej.

W grudniu 1985 roku, pod presją międzynarodowych organizacji broniących praw człowieka, przeniesiono go pod nadzór milicji do jednej z miejscowości obwodu twerskiego. Pracował tam w szkole dla dzieci niepełnosprawnych. Do Moskwy wrócił na początku 1989 roku. Założył organizację pozarządową Więzienie i Wola, która w 1992 roku została przekształcona w Centrum Wspierania Reformy Sądownictwa Karnego. Od początku lat 90. prowadził w radiu Gołos Rossii program dla więźniów. Był autorem wielu publikacji o sytuacji osadzonych oraz o życiu więziennym. Napisał też książkę "Jak przeżyć w rosyjskim więzieniu". Około 30 tysięcy egzemplarzy tego dzieła bezpłatnie rozdano więźniom i ich rodzinom.

PAP/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sankcje za śmierć prawnika: Rosja grozi Ameryce

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 14:11
Rosja ostrzega amerykański Kongres przed uchwaleniem ustawy wprowadzającej sankcje dla osób zamieszanych w śmierć prawnika Siergieja Magnitskiego, który zarzucił urzędnikowi MSW próbę przejęcia firm należących do zachodnich inwestorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Torturowanie rosyjskich więźniów. "Ludzie, pomóżcie"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 12:44
300 więźniów ogłosiło bunt, protestując przeciwko stosowaniu wobec nich tortur. Administracja kolonii karnej nr 6 w Kopiejsku zapewnia, że nic się nie stało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponowne rozpatrzenie skarg Rodzin Katyńskich w lutym

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 19:54
Poprzedni wyrok wydany w kwietniu przez Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, pomimo skazania Rosji, nie usatysfakcjonował rodzin zamordowanych w Katyniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanie przerwą milczenie? Obława augustowska

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 18:51
Rosja pomoże w wyjaśnieniu losów ofiar obławy augustowskiej. Temat ten omawiali w Moskwie polscy i rosyjscy eksperci pracujący w Grupie do Spraw Trudnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanie dowiedzą się o naszym Podziemiu!

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 20:13
Książka "Tajne państwo. Opowieść o polskim Podziemiu" Jana Karskiego ukazała się w Rosji nakładem wydawnictwa CORPUS.
rozwiń zwiń