more_horiz
Wiadomości

Kości pobierane w tajemnicy. Ruszyło śledztwo

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 07:30
Raport "Lista osób, od których pobrano kości" trafił w ręce śledczych. Złożyła go kobieta, która pracowała w prosektorium od blisko 20 lat - informuje "Dziennik Polski".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/public domain

Śledztwo w sprawie domniemanego znieważania zwłok w prosektorium Szpitala Powiatowego w Bochni, wszczęte z polecenia tarnowskiej Prokuratury Okręgowej, ma wyjaśnić, czy w trakcie pobierania kości od zmarłych w latach 2005-2009 nie łamano prawa.
- Nie udało się dotąd ustalić ważnych okoliczności pozyskiwania tkanek w Bochni, dlatego konieczne jest śledztwo - tłumaczy Elżbieta Potoczek-Bara, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.
Śledczy badają m.in. prawdziwość informacji o czerpaniu nielegalnych korzyści z pobrań. Sprawdzają też, czy kończyny, z których pobrano kości, rekonstruowano z poszanowaniem zwłok i czy celem rekonstrukcji nie było ukrycie "pozyskań", a jeśli tak - to po co.
- Ludzkie kości, ścięgna, chrząstki są bezcennym materiałem do produkcji naturalnych implantów, zastawek serca czy protez, bez których nie da się ratować zdrowia ludziom po wypadkach czy nowotworach - opisuje Artur Kamiński, dyrektor Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek.

to

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem