Franciszek nałoży paliusz i Pierścień Rybaka

2013-03-19, 06:00

Franciszek nałoży paliusz i Pierścień Rybaka
Papież Franciszek . Foto: PAP/Radek Pietruszka

Papież Franciszek odprawi w Watykanie uroczystą mszę świętą, inaugurującą jego pontyfikat.

Posłuchaj

Msza inauguracyjna papieża Franciszka: relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Papież Franciszek jest 266. papieżem w historii Kościoła, pierwszym z Ameryki Łacińskiej, pierwszym jezuitą oraz pierwszym, który przyjął imię Franciszek.

Inauguracja: relacja na żywo w Jedynce >>>

Dawniej ceremonię nazywano “intronizacją”, obecnie przyjęto inne określenie, nie kojarzące się z monarchią i panowaniem; "Inizio del ministero petrino del vescovo di Roma”, początek posługi Piotrowej biskupa Rzymu. Jak zwrócił uwagę rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi, nie ma w tym określeniu słowa “papież”, którego Franciszek nie użył zresztą do tej pory ani razu.

Przed mszą papież odwiedzi będzie objeżdżał plac św. Piotra samochodem. Odwiedzi grób św. Piotra w podziemiach bazyliki watykańskiej, gdzie złożono paliusz i pierścień, które otrzyma wkrótce potem od dwóch kardynałów. Nałożenie paliusza - wykonanej z białej wełny taśmy ozdobionej sześcioma czerwonymi krzyżykami - oraz tzw. Pierścienia Rybaka, jest znakiem przejęcia urzędu papieskiego. Paliusz, którego używać będzie Franciszek, nosił Benedykt XVI, pierścień zaprojektowano na życzenie Pawła VI. Wykonany jest on ze srebra, a nie ze szczerego złota, podkreślił ks. Lombardi.

Ostatnie
Ostatnie przygotowania przed inauguracją; PAP/Jacek Turczyk

Po mszy w Bazylice świętego Piotra, przed głównym ołtarzem, papież spotka się z szefami państw i rządów oraz rodzin królewskich i najważniejszych organizacji międzynarodowych. Watykan poinformował, że w inauguracji pontyfikatu udział weźmie 31 prezydentów i 11 premierów.

Pochodzący z Argentyny, 76-letni Jorge Mario Bergoglio został wybrany na Następcę Świętego Piotra 13 marca, w piątym głosowaniu. W konklawe uczestniczyło 115 kardynałów. Było to pierwsze takie zgromadzenie kardynałów od siedmiuset lat, zwołane za życia poprzedniego papieża. Benedykt XVI złożył rezygnację 28 lutego, po niespełna ośmiu latach pontyfikatu.

Franciszek jest pierwszym następcą świętego Piotra spoza Europy od ponad 1200 lat. Do tej pory ostatnim takim biskupem Rzymu był Syryjczyk, Grzegorz III, którego pontyfikat trwał od 731 do 741 roku. Spośród 266 papieży w historii, ośmiu pochodziło z Bliskiego Wschodu i trzech z Afryki. Najwięcej papieży, bo 210 było z Włoch, 16 z Francji, 11 z Grecji. Ponadto Kościołem kierowało 6 Syryjczyków, 5 Niemców i jeden Polak.

IAR/agkm

Nowy papież Franciszek z Argentyny. Komentarze, reakcje, plany papieża [relacja].>>>

Habemus papam! Papież z Argentyny! [relacja] >>>

Konklawe wybiera papieża. Relacja z pierwszego dnia >>>

Konklawe. Dzień pierwszy - zdjęcia >>>

Konklawe. Dzień drugi - zdjęcia >>>

W oczekiwaniu na papieża - zdjęcia >>>

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Polecane

Wróć do strony głównej