Konsurcjum firm zbuduje system obrony przeciwrakietowej dla Polski
Wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek poinformował w środę w Senacie o powstaniu konsorcjum firm zbrojeniowych, którego celem jest realizacja wieloletniego programu budowy systemu obrony przeciwrakietowej.
2013-03-20, 17:34
Posłuchaj
Czesław Mroczek bardzo dobrze ocenił tę inicjatywę. Jego zdaniem połączone wspólnym celem firmy pozostające we władaniu Skarbu Państwa będą mogły, wraz z partnerem zagranicznym, podjąć się realizacji "wielkiego programu za wielkie pieniądze" z nowoczesną - jak dodał - technologią.
Wiceminister poinformował, że liderem konsorcjum została firma Bumar. W jego skład weszły firmy: Bumar Elektronika, Bumar PCO, Bumar Amunicja, Zakłady Mechaniczne Tarnów, Huta Stalowa Wola, WZE Zielonka, WZŁ Zegrze, WZU Grudziądz. Zdaniem Mroczka nie jest to jeszcze zamknięta lista. Uważa on, że w skład konsorcjum wejdzie też świat polskiej nauki: uczelnie i instytuty badawcze, by poprzez prace badawczo-rozwojowe pozyskiwać nowoczesne technologie. - Jest to szansa dla polskiej gospodarki, jest to olbrzymia szansa dla polskiej nauki - zaznaczył.
Wiceminister obrony narodowej wziął udział w senackiej debacie nad uchwaloną przez Sejm zmianą ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych.
Ustawa zakłada, że nie mniej niż 1/5 środków z budżetu przeznaczonego na obronność zostanie skierowana na modernizację techniczną wojska. Ma obowiązywać w latach 2014-2023.
Dzięki stabilnemu finansowaniu armia ma do 2023 r. otrzymać mobilny system przeciwrakietowy kompatybilny z systemem budowanym przez NATO.
pg
REKLAMA