Franciszek: idźcie tam, gdzie jest cierpienie
Kapłan, który nie wychodzi do ludzi, traci to co najlepsze i zamiast być pośrednikiem, staje się stopniowo najemnikiem i zarządcą – mówił Franciszek w Wielki Czwartek. Papież przestrzegał przed zgorzknieniem serc.
2013-03-28, 11:49
Posłuchaj
Papież wezwał rzymskich księży do kontaktu z tym, co nazwał “peryferiami”, gdzie jest “cierpienie, rozlew krwi, ślepota”. Franciszek mówił o tym podczas mszy Krzyżma świętego. Msza tradycyjnie była połączona z poświęceniem olejów używanych do sakramentów oraz odnową przyrzeczeń kapłańskich.
Franciszek powiedział, że księża muszą czuć odpowiedzialność za powierzony sobie lud i słuchać jego próśb. Apelował do kapłanów o troskę o ubogich, więźniów, chorych, samotnych i smutnych.
Jak wszyscy biskupi na całym świecie także biskup Rzymu modlił się dziś rano ze swymi księżmi o powodzenie ich posługi. Franciszek przypomniał im, że dobrego kapłana poznaje się po tym, jak namaszczony jest jego lud. Dotyczy to przed wszystkim - jak powiedział - “sytuacji granicznych”, „peryferii", gdzie wierni są najbardziej narażeni na napaść tych, którzy pragną ograbić ich z wiary. "Trzeba więc wyjść tam - podkreślił - gdzie jest cierpienie, rozlew krwi, ślepota, która chce widzieć, gdzie są więźniowie tak wielu złych panów”.
REKLAMA
W dniu, który obchodzony jest jako uroczystość kapłanów, papież podkreślił, że ksiądz, który celebruje mszę "bierze na swe ramiona powierzony sobie lud i niesie jego imiona wypisane w sercu".
- Kiedy nakładamy na siebie nasz skromny ornat, dobrze by było, abyśmy odczuwali na ramionach i w sercu ciężar i oblicze naszego ludu wiernego, naszych świętych i naszych męczenników - dodał Franciszek w homilii w czasie mszy w Bazylice Świętego Piotra.
Apelował do księży o zrozumienie życia codziennego wiernych, ich cierpień, radości, lęków i nadziei oraz o wsłuchiwanie się w ich prośby, nawet jeśli są "czasem nieodpowiednie, czysto materialne i banalne".
Przyznał, że istnieje kryzys tożsamości kapłańskiej. Odnotował, że są księża niezadowoleni i smutni, którzy "zamieniają się w pewien rodzaj kolekcjonerów antyków albo nowinek, zamiast być pasterzami".
REKLAMA
PAP/IAR//agkm
REKLAMA