Angela Merkel komunistycznym sekretarzem do spraw agitacji i propagandy? Nowa biografia kanclerz Niemiec

2013-05-18, 13:51

Angela Merkel komunistycznym sekretarzem do spraw agitacji i propagandy? Nowa biografia kanclerz Niemiec
Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Foto: PAP/EPA/MAURIZIO GAMBARINI

Angela Merkel była w czasach NRD bardziej, niż dotychczas uważano, zaangażowana w działalność komunistycznej organizacji młodzieżowej FDJ – piszą autorzy książki „Pierwsze życie Angeli M.”.

Ralf Georg Reuth i Guenther Lachmann podają, że Angela Merkel jako pracownik Akademii Nauk NRD pełniła w centralnym instytucie chemii fizykalnej (ZIPC) na przełomie lat 70. i 80. funkcję sekretarza do spraw agitacji i propagandy. Autorzy powołują się na byłych funkcjonariuszy Wolnej Młodzieży Niemieckiej (FDJ).

Cytują także byłego ministra komunikacji Guenthera Krausego, który kilka lat temu powiedział, że Merkel była odpowiedzialna za „pranie mózgów na marksistowsko-leninowską modłę”.

Sama Merkel twierdziła dotychczas, że była wówczas pełnomocnikiem do spraw kultury. – Rozdzielałam bilety do teatru i organizowałam prezentacje książek – powiedziała w wywiadzie-rzece „Moja droga” wydanym w 2004 roku. – Dla mnie najważniejsze jest to, że nigdy niczego nie ukrywałam – powiedziała po ukazaniu się najnowszej biografii. I dodała: – Mogę opierać się tylko na własnych wspomnieniach. Jeżeli teraz okazuje się, że było inaczej, to też można z tym żyć.
Reuth i Lachmann odkryli ponadto, że Merkel należała w Akademii Nauk do kierownictwa związków zawodowych (BGL), które w 1980 roku przyjęły stanowisko, w którym mowa jest o kontrrewolucji w Polsce i zagrożeniu, jakie stwarza związek Solidarność dla jedności socjalistycznego obozu.
Wydarzenia w Polsce wywołały równocześnie ferment wśród obywateli NRD, także członków FDJ. W miejscowości Templin, gdzie wychowywała się Merkel, powstało kółko dyskusyjne, którego uczestnicy omawiali sytuację w Polsce. W 1981 roku z inicjatywy dzisisjszej kanlcerz członkowie koła trzykrotnie odwiedzali Polskę. Podczas jednej z takich podróży enerdowscy pogranicznicy znaleźli w torebce Merkel zdjęcia pomnika ofiar w Gdyni oraz pismo i znaczek Solidarności – czytamy w książce „Pierwsze życie Angeli M.”.
Politycy rządzącej partii CDU widzą w publikacji element kampanii przed wyborami do Bundestagu, które odbędą się 22 września. Z kolei opozycyjna SPD wezwała Merkel do ustosunkowania się do niejasności.
Cztery miesiące przed wyborami parlamentarnymi pozycja Merkel - pomimo zarzutów o zaangażowanie w enerdowski system - wydaje się niezagrożona. Jak podała w piątek telewizja publiczna ZDF, 62 proc. Niemców chce, by Merkel pozostała na stanowisku kanclerza. Tylko 29 proc. uważa, że powinien ją zastąpić kandydat SPD Peer Steinbrueck. Merkel kieruje rządem od 2005 roku.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

PAP/mk

''

Polecane

Wróć do strony głównej