X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Srebrenica: 18 lat po masakrze ludności

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 13:33
W Srebrenicy odbywają się uroczystości związane z rocznicą masakry, w której zginęło 8 tysięcy muzułmanów.
18. rocznica masakry w Srebrenicy
18. rocznica masakry w SrebrenicyFoto: PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

W latach 1992-1995 bośniacka enklawa Srebrenica była oblegana przez siły serbskie dowodzone przez generała Ratko Mladicia. W maju 1993 roku Rada Bezpieczeństwa ogłosiła tę enklawę jedną z pięciu tak zwanych "stref bezpieczeństwa" w Bośni i Hercegowinie, a ochronę tamtejszej ludności miały zapewnić stacjonujące w mieście oddziały sił pokojowych ONZ – UNPROFOR.

Po trzech latach oblężenia, w lipcu 1995 roku, Serbowie przystąpili do ataku na Srebrenicę. Osłabieni, niewyszkoleni i słabo uzbrojeni Bośniacy, a także holenderscy żołnierze UNPROFOR, którzy nie mieli mandatu na użycie siły, ocenili, że nie mają szans w bezpośrednim starciu i w momencie ataku wycofali się bez walki.

Założenia, że autorytet Rady Bezpieczeństwa, obecność sił pokojowych ONZ, a także ewentualność użycia siły powietrznej NATO, zapewnią enklawie i jej mieszkańcom bezpieczeństwo, okazały się całkowicie błędne. 11 lipca 1995 roku wojska bośniackich Serbów zajęły położone na wschodzie Bośni i Hercegowiny miasto.

Dzień później rozpoczęła się rzeź muzułmanów. Serbowie oddzielili kobiety i dzieci od chłopców i mężczyzn, których zaczęto mordować. Ciała wrzucano do zbiorowych grobów.

Podczas dzisiejszych uroczystości w Mauzoleum w Potoćari na przedmieściach Srebrenicy pochowanych zostanie 409 ofiar masakry. To ciała, które w ostatnim czasie udało się zidentyfikować. Wśród nich jest najmłodsza ofiara zbrodni - niemowlę, które zostało zabite w dniu urodzenia.

Każdego roku 11 lipca w czasie uroczystości rocznicowych w Srebrenicy chowane są kolejne zidentyfikowane szczątki. Do tej pory udało się zidentyfikować w sumie 6066 ciał. W uroczystości wezmą udział m.in. rodziny ofiar oraz 5 tysięcy uczestników "Marszu Pokoju - Srebrenica 2013", którzy przez kilka dni maszerowali, by oddać hołd ofiarom ludobójstwa.
Masakra w Srebrenicy jest największą zbrodnią w Europie od czasu zakończenia drugiej wojny światowej.
IAR/mk

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Matki Srebrenicy: Mladić nie przyzna się do winy, pokaże się jako bohater

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2011 06:40
Adwokat Axel Hagedorn, reprezentujący 6 tys. kobiet, które w masakrze w Srebrenicy straciły swych synów, mężów i braci, powiedział w imieniu Matek Srebrenicy, że nie wierzą one, iż były serbski generał wyrazi skruchę i przyzna się do winy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ratko Mladić bojkotuje Trybunał w Hadze

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2011 13:30
Były dowódca sił Serbów bośniackich Ratko Mladić nie chce stanąć przed oenzetowskim trybunałem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serbski prezydent o Srebrenicy: klękam i proszę o przebaczenie

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 14:28
Masakra w muzułmańskiej enklawie we wschodniej Bośni jest uważana za największą zbrodnię wojenną od zakończenia II wojny światowej.
rozwiń zwiń