Do odszyfrowania treści tej książki potrzebny będzie smartfon
"Archetyptura czasu" - pod takim tytułem ukazała się pierwsza w Polsce książka napisana graficznym językiem QR-kodów, w których ukryto tekst. Aby poznać jej treść, czytelnik musi zeskanować kody umieszczone na stronach.
2013-07-17, 11:52
Autorem publikacji jest profesor Andrzej Głowacki, dyrektor Instytutu Komunikacji Wizualnej i Sztuki Cyfrowej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz redaktor naczelny międzynarodowego magazynu "Cyberempathy". "Archetyptura czasu" składa się z kilkudziesięciu kodów QR, pod którymi kryją się teksty z dziedziny literatury pięknej, nazywane przez autora antybajkami. Pomiędzy kodami umieszczono rysunki pochodzące z różnych kultur i wierzeń.
QR-kody to kwadratowe kody kreskowe, które pełnią powszechnie funkcję użytkową i informacyjną. Znajdują się m.in. na przystankach autobusowych, opakowaniach produktów i plakatach reklamowych. Zakodowane w nich teksty można przeczytać po zeskanowaniu przy użyciu aplikacji w smartfonie albo tablecie.
Odbiorca, po odczytaniu zakodowanego tekstu, może go ręcznie napisać bezpośrednio na kartach książki, w specjalnie zostawionych pustych miejscach obok QR-kodów. Według własnego pomysłu, w wymyślonej przez siebie formie. Autor nazywa ten proces personalizacją tekstu. Według Głowackiego taka forma książki czynnie angażuje czytelnika w odbiór lektury.
We wstępie do publikacji autor wyjaśnił, że książka powstała z inspiracji obrazem "Czarny Kkwadrat na białym tle" rosyjskiego malarza polskiego pochodzenia, Kazimierza Malewicza - twórcy suprematyzmu.
Oficjalna premiera książki będzie miała miejsce na 17. Targach Książki w Krakowie w październiku.
Galeria: dzień na zdjęciach >>>
PAP, bk
REKLAMA
REKLAMA