Finansowanie partii z darowizn? Dziś debata w Sejmie

Debata zainicjowana przez marszałek Sejmu debata będzie okazją do pogłębionej dyskusji o źródłach pozyskiwania środków na działalność partii, zadaniach finansowanych z tych pieniędzy oraz metodach kontroli wydatków partyjnych.

2013-07-19, 11:13

Finansowanie partii z darowizn? Dziś debata w Sejmie

Niedzielna dyskusja "Zasady finansowania partii politycznych" jest pierwszą z cyklu zapowiedzianych przez Ewę Kopacz otwartych debat poświęconych dylematom współczesnego parlamentaryzmu w Polsce.

Czytaj rozmowę z Ewą Kopacz w Jedynce >>>

Do udziału w zostali zaproszeni eksperci w dziedzinie prawa konstytucyjnego, socjologii, politologii, etyki, a także przedstawiciele partii politycznych reprezentowanych w parlamencie, organizacji pozarządowych i mediów. Uczestnictwo w dyskusji potwierdzili m.in. konstytucjonaliści prof. Piotr Winczorek, dr Ryszard Piotrowski i dr hab. Krzysztof Skotnicki, politolodzy dr Anna Materska-Sosnowska, dr Aldona Trzpil i dr Sebastian Kozłowski, socjolog dr Magdalena Dudkiewicz oraz etyk prof. dr hab. Joanna Górnicka-Kalinowska.

Uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytanie, jakie powinno być źródło pozyskiwania środków na działalność partii politycznych w Polsce. Prezentację na temat modeli finansowania partii politycznych w Europie przedstawi dr. hab. Krzysztof Skotnicki.

REKLAMA

Eksperci spróbują także ustalić, na jakie cele powinny być przeznaczane środki finansowe oraz kto i w jaki sposób powinien kontrolować wydatki partyjne.


Debacie, która rozpocznie się o godzinie 11.30, patronuje marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Będzie ona także brała udział w dyskusji.

Marszałek Sejmu wystąpiła z inicjatywą zorganizowania debaty po czerwcowej zapowiedzi premiera dotyczącej inicjatywy likwidacji finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Donald Tusk przedstawił taką propozycję po tym, jak media ujawniły, że środki z kasy Platformy Obywatelskiej były przeznaczane m.in. na garnitury, cygara i wyjścia do nocnych klubów.

PO złożyła w Sejmie projekt w sprawie likwidacji budżetowego finansowania partii, w którym mowa jest o utrzymywaniu partii z darowizn i składek członkowskich. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2014 r. Z wyliczeń PO wynika, że likwidacja subwencji pomogłaby zaoszczędzić 55 mln zł rocznie.

REKLAMA

Polskie Radio jest patronem debaty "Zasady finansowania partii politycznych".

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej