Debata o finansowaniu partii politycznych w Sejmie

To pierwsza z zapowiadanych przez marszałek Sejmu Ewę Kopacz otwartych dyskusji o kondycji polskiego parlamentaryzmu.

2013-07-21, 09:12

Debata o finansowaniu partii politycznych w Sejmie
W projekcie ustawy o PIT, który trafił do Sejmu, zawarty został też mechanizm przedłużonego terminu poboru i wpłaty zaliczek wprowadzony rozporządzeniem ministra finansów.Foto: Piotr Waglowski/własność publiczna/Wikimedia Commons

Posłuchaj

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz liczy na merytoryczną dyskusję o sposobach utrzymywania się partii (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W debacie, której medialnym patronem jest Polskie Radio, mają uczestniczyć: konstytucjonaliści, socjologowie, politolodzy, etycy, przedstawiciele klubów parlamentarnych, organizacji pozarządowych i dziennikarze.
Jak czytamy w komunikacje Kancelarii Sejmu, spotkanie będzie okazją do pogłębionej dyskusji o źródłach pozyskiwania środków na działalność partii, zadaniach finansowanych z tych pieniędzy oraz metodach kontroli wydatków partyjnych. Mają być też przedstawione modele finansowania partii politycznych na świecie oraz zasady finansowania partii politycznych w Polsce, wady i zalety obecnych jak i proponowanych rozwiązań. Ma być też mowa o tym, na co ugrupowania polityczne powinny przeznaczać partyjne środki.

Kopacz przeciw finansowaniu partii z budżetu: takie wnioski składaliśmy co najmniej dwukrotnie >>>

Ewa Kopacz wystąpiła z inicjatywą zorganizowania debat po czerwcowej zapowiedzi premiera dotyczącej likwidacji finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Ten projekt, autorstwa PO, trafił już do laski marszałkowskiej. Platforma proponuje likwidację finansowania partii z budżetu. Miałyby one utrzymywać się ze składek i darowizn. Ruch Palikota mówi o 1-procentowym odpisie od podatku. Solidarna Polska chce zawiesić budżetowe finansowanie partii do 2015 roku, a SLD proponuje zmniejszyć dotację. W myśl projektu, partia polityczna otrzymywałaby 5 złotych za jeden głos, jednak nie więcej niż do 10 procent zebranych głosów. To oznacza, że partie zasiadające w Sejmie, bez względu na liczbę posłów otrzymywałby podobne kwoty.
Obecnie partie dostają pieniądze z dwóch źródeł: w ramach budżetowej subwencji oraz dotacji. Dotacja to zwrot nakładów, jakie partia poniosła na kampanię wyborczą. Dostają je ugrupowania, które wprowadziły do parlamentu swoich przedstawicieli, a więc przekroczyły 5-procentowy próg wyborczy. Subwencje dostają partie, które w wyborach uzyskały 3 procent głosów w skali całego kraju.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej