69. rocznica Powstania Warszawskiego. „To była walka o wolną Polskę”
Mimo upływu 69. lat lat od wybuchu walk o Warszawę wspomnienia tamtych dni są wśród bohaterów stolicy ciągle żywe i pełne emocji.
2013-08-01, 06:45
Posłuchaj
Janusz Jakubowski pseudonim "Sokół" z VIII. kompani batalionu "Kiliński" wspomina, że podjęcie walki z Niemcami było wówczas obowiązkiem każdego Polaka. - Chwyciliśmy za broń żeby wyzwolić naszą stolicę. Były wtedy rozmowy czy warto rozpoczynać powstanie - wspomina Janusz Jakubowski, ale "nie mogliśmy się zgodzić na to, żeby obca armia wyzwalała Warszawę, byliśmy więc przekonani, że to nam się to uda". Jak wspomina były powstaniec - "była wtedy ogromna mobilizacja i wszyscy młodzi ludzie chcieli walczyć".
>>>Polskie Radio zaprasza na audycje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu>>>
>>>Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia>>>
>>>Serwis portalu PolskieRadio.pl poświęcony Powstaniu Warszawskiemu>>>
REKLAMA
Łączniczka batalionu "Kiliński" Barbara Wilczyńska Sekulska pseudonim "Penelopa" wspomina, że na wybuch powstania wszyscy oczekiwali z ogromną niecierpliwością. „Nie myślałam wtedy, że coś może się źle skończyć, wszyscy z wielkim entuzjazmem do tego podchodzili”. Wybuchowi powstania - mówi Barbara Wilczyńska - Sekulska towarzyszyła wielka radość, że będzie wreszcie można odegrać się na Niemcach.
Barbara Borkowska - Szulc pseudonim "Krystyna Wagner" wspomina, że pierwsze chwile powstania dawały ogromną nadzieję i radość. Jej zdaniem wszelkie dyskusje - czy powstanie powinno wybuchnąć czy nie - są bez sensu. "Niemcy chcieli zamordować wszystkich, systematycznie tak jak to robili do wybuchu walk". Jednak wtedy nawet nie do końca się o tym myślało, wtedy chciało się zobaczyć biało-czerwone flagi i poczuć, że jest się wolnym w Polsce.
II wojna światowa: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>
1. sierpnia 1944 roku do walki o Warszawę ruszyło kilkanaście tysięcy słabo uzbrojonych powstańców. Dowódcy planowali, że walki potrwają najwyżej kilkanaście dni, a dzięki wsparciu Armii Czerwonej stolica zostanie szybko wyzwolona. Pomoc jednak nie nadeszła, a bitwa o Warszawę trwała 63. dni. Zginęło w niej około 20. tysięcy powstańców i około 180. tysięcy cywilnych mieszkańców miasta.
REKLAMA
Uroczystości w Warszawie
O godzinie 14:00 rozpoczną się uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ulicy Wiejskie
O godzinie 17:00 zawyją syreny nie tylko w Warszawie, ale i na całym Mazowszu. To godzina "W" - o tej porze rozpoczęło się powstanie warszawskie.
Także o godzinie 17:00 rozpoczną się uroczystości przy pomniku "Gloria Victis" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
W obchodach w Warszawie weźmie udział prezydent RP Bronisław Komorowski. Będzie uczestniczył w uroczystościach przy pomniku "Polegli-Niepokonani 1939-1945" na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Rozpoczną się one o godzinie 19:30.
REKLAMA
Z kolei o godzinie 21:00 rozpoczną się obchody na Kopcu Powstania Warszawskiego. Zostanie rozpalone tam ognisko pamięci.
IAR, to
REKLAMA