Żydzi uhonorowali kolejnych Polaków tytułem Sprawiedliwych

2013-08-21, 15:27

Żydzi uhonorowali kolejnych Polaków tytułem Sprawiedliwych
Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner (L) wręczył medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" Alicji Sztern (C) i Adamowi Czarneckiemu (P), krewnym zamordowanych przez Niemców bohaterów z rodziny Baranków.Foto: PAP/EPA/Grzegorz Jakubowski

W Muzeum Żydów Polskich 14 Polaków, którzy uratowali Żydów w czasie II wojny światowej, otrzymało zaszczytne tytuły "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" przyznawane przez Instytut Yad Vashem.

Posłuchaj

Kolejne odznaczenia dla Polaków ratujących Żydów. Mówi ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner. (źr. IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner podkreślał podczas ceremonii, że ci, którzy wtedy ryzykowali życiem by pomóc Żydom, zasługują na najwyższe uznanie. Ambasador tłumaczył, że w Izraelu nie ma cywilnych odznaczeń tylko to jedno, honorujące ludzi, którzy ratowali Żydów podczas zagłady. Jest to przejaw wdzięczności - wyjaśniał - ale też i niesie to ze sobą przesłanie, że nawet w najcięższych czasach można liczyć na wsparcie drugiego człowieka.

Jedną z wyróżnionych rodzin była rodzina państwa Baranków. Za swoje poświęcenie Katarzyna, Łucja i Wincenty Baranek oraz ich synowie Henryk i Tadeusz, zostali zamordowani wraz z ukrywanymi Żydami. W imieniu krewnych honorowy medal odebrała Alicja Sztern, która podkreślała wielką odwagę swoich bliskich. Wspominała, że jej stryj bardzo przeżywał fakt wspierania Żydów ponieważ miał świadomość jak wielkie niebezpieczeństwo grozi jego rodzinie.

Medal otrzymała również Paulina Licińska, która uratowała całą rodzinę Menkesów. Jedna z ocalałych Aleksandra Menkes - Frykowska podkreślała, że trudno jej do dziś wyrazić wdzięczność za otrzymaną pomoc. Jak mówiła, "spadł jej kamień z serca", ponieważ nareszcie Paulina Licińska, która uratowała jej rodzinę, została uhonorowana. Jak tłumaczyła jest to oddanie hołdu bohaterstwu, dzięki któremu wojnę przeżyło 6 osób.

Wyróżnienie dla Pauliny Licińskiej odebrał jej wnuk Andrzej Turcewicz, który podkreślał, że jego babcia była osobą skromną i nigdy nie chciała opowiadać o swoim czynie. Jednak, jak wyjaśniał, był to niezwykły akt odwagi, ponieważ w lokalu nad mieszkaniem jego babci kwaterowali oficerowie Wehrmachtu.

Medale "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" otrzymali również Stefania Cendrowska, Bolesława i Marceli Maj oraz Genowefa i Franciszek Maj, Helena Wrzosek-Gołowin oraz Marianna i Józef Wróblewscy.

Instytut Yad Vashem uhonorował zaszczytnym tytułem "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" ponad 24 tysiące 800 osób w tym ponad 6 tysięcy 400 Polaków.

serwis historyczny - II wojna światowa>>>

serwis historyczny - Powstanie w Getcie>>>

mc

 

 

Polecane

Wróć do strony głównej