Ruszyło Narodowe czytanie dzieł Fredry. Rozpoczął prezydent Komorowski
Dziś ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie, poświęcona utworom Aleksandra Fredry, XIX-wiecznego komediopisarza i pamiętnikarza. Jego utwory są czytane w ponad sześciuset polskich miejscowościach. Patronat nad akcją objęło Polskie Radio.
2013-09-07, 11:41
Posłuchaj
W tym roku przypada 220. rocznica urodzin autora "Zemsty".
Czytanie zainauguruje Prezydent
"Śluby panieńskie", "Pan Jowialski", "Mąż i żona" czy właśnie słynna "Zemsta" - te i inne utwory z desek teatrów przenoszą się dziś na ulice, place, do szkół, urzędów, a nawet restauracji czy zakładów karnych.
Wybrane fragmenty dzieł będą czytać politycy, sportowcy, dziennikarze i artyści. Całą akcję zainaugurował prezydent RP Bronisław Komorowski.
Oglądaj transmisję z Narodowego czytania dzieł Fredry NA ŻYWO>>>>
REKLAMA
Fredro to autor, który wciąż jest wyzwaniem dla aktorów, o czym przekonują artyści związani z Warszawską Akademią Teatralną.
- Wysoki poziom aktorstwa w Polsce jest nierozerwalnie związany z wymaganiami stawianymi przez sztuki Fredry - przyznał Andrzej Kruczyński, dyrektor wydziału wiedzy o teatrze WAT.
Janusz Palikot jako Papkin
Donald Tusk jako fredrowski Cześnik, Jarosław Kaczyński -Rejent, a Janusz Palikot jako Papkin. Tak polskich polityków w "Zemście" obsadziłby dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia podkreślał, że przesłanie "Zemsty", w której Aleksander Fredro opisał dwie zwaśnione strony, jest nadal aktualne, chociażby w naszej polityce.
REKLAMA
Cały wywiad z Andrzejem Kukułą>>>>
Według Kukuły niezmiernie ważne jest, by Polacy dobrze znali utwory tego wyjątkowego twórcy. Powiedział, że jego marzeniem jest obsadzenie polityków w głównych rolach w "Zemście".
"Człowiek kulturalny musi znać dzieła Fredry"
Plejada krakowskich aktorów i konflikt znany od stuleci. O 11.00 na krakowskim rynku artyści zaprezentują swoją interpretację "Zemsty" Aleksandra Fredry. Przygotowania ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania rozpoczęli już w czwartek.
Adolf Weltschek, dyrektor krakowskiego teatru "Groteska", powiedział, że nie wyobraża sobie, by Polak, który uważa się za kulturalnego, nie znał przynajmniej najważniejszych dzieł Fredry. Ludzie związani z teatrem mają nadzieję, że Fredro jest wciąż aktualny i trafia do różnych pokoleń, co ma pokazać ta akcja.
REKLAMA
Rynek Główny nie będzie jedynym miejscem w Krakowie, gdzie będzie można posłuchać dzieł Fredry. Na placu Centralnym odbędzie się happening literacki, wiele bibliotek zaprasza na warsztaty z czytania, a Kamienica Hipolitów przygotowuje związane z pisarzem warsztaty dla dzieci.
ps
Od godz. 18.20 radiowa Jedynka będzie transmitować czytanie sztuki "Gwałtu, co się dzieje" w reżyserii Andrzeja Seweryna. Zapraszamy do obejrzenia filmu z próby czytania "Gwałtu, co się dzieje” oraz słuchania Jedynki przez cały dzień w sobotę 7 września!
REKLAMA