"Chuligan wolności" - wystawa poświęcona Andrzejowi Bobkowskiemu

2013-10-24, 21:10

"Chuligan wolności" - wystawa poświęcona Andrzejowi Bobkowskiemu
Andrzej Bobkowski. Foto: dzięki uprzejmości Małgorzaty Czerwińskiej

Fotografie pisarza Andrzeja Bobkowskiego, jego prywatne listy, a także przedmioty przywiezione z Paryża i Gwatemali udostępniła Biblioteka Jagiellońska w Krakowie.

Ekspozycja "Bobkowski. Chuligan wolności" prezentuje dokumenty i zdjęcia pochodzące ze zbiorów prywatnych oraz archiwum "Kultury". Wśród wystawionych przedmiotów, które należały do Bobkowskich, są książki, rysunki, a także apaszka ręcznie przyozdobiona przez żonę pisarza Barbarę.

Zobacz specjalną stronę Polskiego Radia poświęconą Andrzejowi Bobkowskiemu>>>
"Ekspozycja zainteresuje wszystkich, szczególnie miłośników literatury i historii, a także modelarstwa, którym Bobkowski się interesował. Dla krakowian ma ona niemałe znaczenie, ponieważ pokazuje związki rodziny Bobkowskich i Birtusów z miastem" - powiedziała Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. M. Edelmana, głównego organizatora wystawy.

W ramach krakowskich obchodów urodzin Andrzeja Bobkowskiego przewidziane są też m.in. spacer z przewodnikiem po mieście śladami miejsc związanych z pisarzem, pokaz filmów dokumentalnych o pisarzu, warsztaty literacko-teatralne dla uczniów i studentów "Ćwiczenia z Bobkowskiego". Zaplanowano także konferencję naukową "Andrzej Bobkowski wielokrotnie. W 100. rocznicę urodzin pisarza". Odbędzie się ona w Collegium Maius UJ w poniedziałek i wtorek.

Andrzej Bobkowski urodził się 27 października 1913 r. w Wiener Neustadt w Austrii. W latach 1924-26 przebywał w Toruniu, a następnie do 1933 r. mieszkał i kształcił się w Krakowie. Od 1933 do 1936 r. studiował ekonomię w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W 1938 r. odbył się ślub Bobkowskiego z Barbarą Birtusówną. W marcu 1939 r. Bobkowscy wyjechali do Paryża; lata II wojny światowej spędzili we Francji. Po wojnie pozostał na emigracji. W 1947 opublikował swój esej "Nekyja" w pierwszym numerze paryskiej Kultury . Publikował też w Wiadomościach londyńskich.

Bobkowski nienawidził komunizmu. Jak podkreślał - ten system to powrót do stanu zdziczenia. Totalitarny, zakłamany, zakładający ideologiczną tępotę. Zabierający to, co człowiek ma najcenniejszego – wolność. Pisarz ostro krytykował ślepo lewicujących intelektualistów. Nie zgadzał się na kontakty z tymi, którzy aprobują narzucony Polsce ustrój. Obawiał się nieuchronnej, jego zdaniem, sowietyzacji całej Europy. Dlatego też postanowił opuścić Stary Kontynent.

W 1948 r. przeprowadzili się do Gwatemali, gdzie zaczął rozwijać jedną ze swych dwóch wielkich pasji - modelarstwo lotnicze (drugą pasją była jazda na rowerze). Założył sklep z modelami samolotów, stworzył klub modelarski. Bobkowski - zwany przez miejscowych "Bobem" - jeździł z uczniami na zawody modelarskie, m.in. do Nowego Jorku.
Od czasu przeprowadzki do Gwatemali, Bobkowski bywał w Europie bardzo rzadko. W 1957 r. gościł w Monachium, gdzie udzielił wywiadu redaktorowi Radia Wolna Europa Tadeuszowi Nowakowskiemu. Pojechał także do Francji, aby odwiedzić Jerzego Giedroycia>>>. W tym samym roku nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu ukazała się najsłynniejsza książka pisarza "Szkice piórkiem" - zapiski z czasów II wojny światowej, powstałe podczas podróży rowerem po Francji.
Bobkowski zmarł w 1961 r. w Gwatemali na raka mózgu. 21 lat później zmarła jego żona - Barbara.

mc

Polecane

Wróć do strony głównej