Józef Glemp: Prymas czasu przełomu

2013-10-31, 18:00

Józef Glemp: Prymas czasu przełomu
. Foto: PAP/Archiwum/ Tomasz Gzell

23 stycznia zmarł kardynał, prymas-senior Józef Glemp. Jako prymas Polski kierował kościołem w czasie najważniejszych przemian w kraju, od stanu wojennego po akcesję Polski do Unii Europejskiej.

Posłuchaj

Kardynał Józef Glemp jako prymas kierując kościołem przez 28 lat zawsze pamiętał o kapłanach i biskupach, którzy umacniali jego posługę (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Kardynał Glemp wielokrotnie podkreślał, że Kościół jest nade wszystko strażnikiem sprawiedliwości i miłości i że w swej biskupiej posłudze stara się promować zasady Soboru Watykańskiego II. Przy wielu okazjach, zwłaszcza rocznicowych, Józef Glemp podkreślał chętnie, że w swojej duszpasterskiej pracy zawsze spotykał się z wielką życzliwością duchownych i wiernych. Lubił kontakt z wiernymi dlatego wielokrotnie gościł na Polach Lednickich, gdzie co roku spotykają się młodzi z całej Polski, był też duchowym opiekunem polskiej emigracji.

Prymas-senior szczególną rolę odegrał 1989 i 1990 roku, gdy w Polsce nastąpiły przemiany społeczne i ustrojowe i potem gdy nasz kraj został członkiem Unii Europejskiej. W wolnej Polsce prymas Glemp dbał o obecność religii w życiu publicznym. To za jego kadencji utworzono nowe diecezje, a do szkół wróciły lekcje religii. Również za jego kadencji rząd Hanny Suchockiej w 1993 roku podpisał konkordat ze Stolicą Apostolską. Kardynał Glemp jako prymas towarzyszył Janowi Pawłowi II podczas jego pielgrzymek do Polski. Jego misją życia była budowa Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie, w której znajduje się Panteon Wielkich Polaków.

W 2009 roku kardynał Józef Glemp skończył 80 lat i zgodnie z decyzją papieża Benedykta XVI zakończył 28-letnią posługę jako urzędujący prymas Polski. Jego następcą został arcybiskup Henryk Muszyński. Tytuł Prymasa powrócił do gnieźnieńskiej stolicy biskupiej, z którą jest historycznie związany, natomiast kardynałowi Glempowi przysługiwał dożywotni tytuł prymasa-seniora.

IAR/pq

Polecane

Wróć do strony głównej