Prezydent Warszawy wstrzymała budowę kontrowersyjnego biurowca na Starówce

2013-11-15, 12:59

Prezydent Warszawy wstrzymała budowę kontrowersyjnego biurowca na Starówce
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (P) oraz generalny konserwator zabytków Piotr Żuchowski (L) podczas konferencji prasowej nt. budowy biurowca przy ulicach Podwale, Senatorska, Miodowa. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Hanna Gronkiewicz-Waltz podjęła decyzję o wznowieniu postępowania o wydanie pozwolenia na budowę dla inwestycji przy ul.Podwale 1.

Posłuchaj

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz o przyczynach wstrzymania budowy biurowca na Starówce (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Pozwolenie wstrzymane, urzędnicze procedury od nowa. Prezydent Warszawy zdecydowała, że pozwolenie na kontrowersyjną budowę biurowca przy ulicy Podwale, obok Placu Zamkowego, musi być wydane jeszcze raz.
Hanna Gronkiewicz-Waltz uchyliła decyzję o budowie ze względów formalnych. Odpowiedzialna za wydanie pozwolenia w urzędzie dzielnicy Śródmieście jest matką jednego z projektantów biurowca. Urzędniczka ta nie poinformowała o tym fakcie swoich przełożonych i właśnie to stało się podstawą do podjęcia decyzji o zawieszeniu pozwolenia.

Na początku listopada naczelnik śródmiejskiego wydziału architektury Jolanta Zdziech-Naperty podała się do dymisji. Współtwórcą projektu architektonicznego biurowca jest jej syn, Bartosz Naperty.

Inwestor utrzymuje, że projekt biurowca był konsultowany z UNESCO. Urzędnicy temu zaprzeczali. Piotr Żuchowski z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego powiedział, że dzięki decyzji stołecznego ratusza, takie konsultacje będą możliwe.
W ciągu miesiąca mają się pojawić w Warszawie wysłannicy organizacji. Przedstawiciele misji ocenią, czy biurowiec może negatywnie wpłynąć na staromiejski ład architektoniczny.
Kilka tygodni temu doszło do protestów przeciwników budowy biurowca w okolicach Starego Miasta. Twierdzili oni, że inwestycja może spowodować wykreślenie starówki z listy światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Stare Miasto zostało na nią wpisane w 1980 roku.

Zmiany na Starówce

Wcześniej prezydent Warszawy informowała, że od strony formalnej nie ma podstaw do wstrzymania budowy. Podkreślała natomiast, że będą kontrole dotyczące inwestycji. - Wyciągamy konsekwencje w stosunku do pracowników - dodała.

Podczas wewnętrznej kontroli sprawdzony miał być proces wydawania zgód i opinii w zakresie architektonicznym.

Na potrzeby budowy biurowca miała zostać wyburzona część budynku na ul. Podwale 1. Pomysły zastąpienia tej kamienicy budynkiem przeznaczonym na biura wywołały kontrowersje, kamienica nie jest jednak zabytkiem. Problemem okazało się natomiast sąsiedztwo Starego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Oświadczenie Senatorska Investment

Zarząd spółki Senatorska Investment zdecydował na początku listopada o złożeniu do Najwyższej Izby Kontroli, Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Rady Warszawy wniosku, który ma na celu kontrolę poprawności przeprowadzonej procedury administracyjnej uzyskania zezwolenia na budowę budynku. - W ten sposób pragniemy dowieść prawidłowości wszystkich działań oraz zakończyć spekulacje na ten temat - poinformowała spółka.
Spółka oświadczyła, że procedura administracyjna trwała od 2007 roku, a decyzja śródmiejskiego wydziału architektury o warunkach zabudowy została wydana w sierpniu 2009 roku przez ówczesnego naczelnika Andrzeja Michalskiego. Podkreślono, że wydanie pozwolenia na budowę w 2012 roku, przez byłą naczelnik Zdziech-Naperty było potwierdzeniem wcześniejszych ustaleń.
Jak podała spółka, jedynym zleceniobiorcą prac projektowych była firma RKW Rhode Kellermann Wawrowsky, a głównym projektantem obiektu jest architekt Wojciech Grabianowski, który brał udział w konsultacjach z miejskimi urzędnikami.

Z informacji RKW Rhode Kellermann Wawrowsky wynika, że udział Bartosza Napertego w zespole projektującym budynek ograniczył się do przygotowania wizualizacji obiektu oraz wykonania prac renderingu (prezentacji), na potrzeby konsultacji ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków. Spółka zaznacza, że Naperty nie posiada samodzielnych uprawnień do projektowania budynków.

Światowe dziedzictwo

Stare Miasto w Warszawie zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 r. Warszawska starówka została niemal całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej. Wkrótce po jej zakończeniu postanowiono o odbudowie Starego Miasta. Zdecydowano się na przywrócenie jego świetności z XVIII w. Projekt rekonstrukcji opracowało Biuro Odbudowy Stolicy, powołane 14 lutego 1945 r.
W kolejnych latach odgruzowywano ulice Starówki. 22 lipca 1949 r. oddano do użytku trasę W-Z, a Kolumna Zygmunta powróciła na swoje miejsce. Zakończenie pierwszego etapu odbudowy Starego Miasta nastąpiło 22 lipca 1953 r. Odbudowa katedry św. Jana i innych kościołów trwała nieco dłużej - do 1955 r.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

PAP, IAR, bk

Polecane

Wróć do strony głównej