Kłopoty generała Skrzypczaka? Ujawniono list wiceszefa MON
Kontrwywiad wojskowy i prokuratura podejrzewają, że wiceszef MON gen. Waldemar Skrzypczak wskazał zwycięzcę przetargu na drony dla polskiej armii, zanim przetarg ogłoszono. "Gazeta Wyborcza" ujawnia główny dowód - list generała do ministerstwa obrony Izraela.
2013-11-23, 14:06
Sprawa podejrzeń wobec generała Skrzypczaka ciągnie się od kilku miesięcy. We wrześniu Służba Kontrwywiadu Wojskowego nie przedłużyła mu certyfikatu dostępu do informacji niejawnych. To znaczy, że ma wątpliwości, czy generał może sprawować swoją funkcję. Bez certyfikatu wiceminister, który w MON odpowiada za zakupy uzbrojenia, nie może wykonywać wielu czynności. SKW zawiadomiło też w sprawie Skrzypczaka prokuraturę. Generał - choć pozbawiony certyfikatu - na razie zostaje na placu boju. Za to funkcję stracił szef SKW, generał Janusz Nosek.
O konflikcie SKW ze Skrzypczakiem napisano już bardzo dużo. Szczegóły zawiadomienia kontrwywiadu są tajne. Wiadomo, że Skrzypczak był podsłuchiwany, że analizowano jego majątek, relacje z firmami, które współpracują z MON. "Wyborcza” podkreśla, że znaleziono kilka elementów, których generał nie wskazał w tzw. "ankiecie bezpieczeństwa", gdzie powinien ujawnić swoje kontakty i źródła dochodów. Pojawia się też wątek współpracy Skrzypczaka (w latach 2009-11, gdy był poza MON) z firmami dostarczającymi sprzęt dla wojska. Chodzi m.in. o izraelskie spółki - Elbit i IAI - oferujące samoloty bezzałogowe - tzw. drony. Obie firmy mają w Polsce swoich przedstawicieli.
Na drony w budżecie MON zarezerwowano ok. 1 mld zł. Zanim przetarg ogłoszono Skrzypczak wysłał do gen. Shmaya Avieli w resorcie obrony Izraela, list. Pisze, że intencją polskiego MON "jest, by nie tracić czasu i zacząć formułowanie zasad potencjalnej współpracy pomiędzy Polską i Izraelem w odniesieniu do produkcji i rozmieszczenia w Polsce systemów BSP, które są użytkowane w Siłach Zbrojnych Izraela, a których kontraktorem jest firma Elbit Systems.
Generał bagatelizuje pismo
Pismo wywołało burzę w Izraelu. Firma IAI - konkurent Elbitu - nie ma wątpliwości, że MON wskazuje Elbit jako partnera w przyszłym kontrakcie. Zdaniem informatora "GW" list Skrzypczaka to bardzo ważny element postępowania, które kontrwywiad wojskowy prowadził przeciwko wiceministrowi. W rozmowie z "Gazetą" gen. Skrzypczak bagatelizuje pismo i twierdzi, że wysyłając je nie popełnił błędu. Jak mówi, wskazał Elbit, bo dostarcza on armii Izraela 95 procent sprzętu do systemu samolotów bezzałogowych.
REKLAMA
"Gazeta Wyborcza"/aj
REKLAMA