more_horiz
Wiadomości

Rosja: USA opóźniają śledztwo ws. katastrofy boeinga nad Donieckiem

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 09:46
Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow stwierdził, że jeśli chodzi o wyjaśnianie przyczyn lipcowej tragedii "wszystko postawiono na głowie".
Audio
  • Rosja: USA opóźniają śledztwo ws. lotu MH-17. Relacja Włodzimierza Paca z Moskwy (IAR)
Szczątki wraku Boeinga 777
Szczątki wraku Boeinga 777Foto: x-news.pl, CNN

Siergiej Riabkow oświadczył, że Moskwa ma poważne podstawy sądzić, że śledztwo w sprawie katastrofy Boeinga 777 towarzystwa Malaysia Airlines jest sztucznie opóźniane, a swój udział w tym mają Stany Zjednoczone.

Rosyjski wiceminister zaznaczył, że jeśli nie byłoby ku temu podstaw to Rosja nie podnosiłaby "ostro tej kwestii w kontaktach z Amerykanami, w tym na poziomie politycznym". Zdaniem dyplomaty Federacja ze swej strony zrobiła wiele, aby wyjaśnić sprawę.
Zestrzelenie malezyjskiego samolotu. Zobacz serwis specjalny >>>
Tragiczny lot MH-17
Lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur Boeing 777 rozbił się 17 lipca na terenie pozostającym do dziś pod kontrolą prorosyjskich separatystów. Samolot najprawdopodobniej został trafiony rakietą ziemia-powietrze. W katastrofie zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi. W sumie 298 osób. Blisko dwie trzecie zabitych było obywatelami Holandii.
x-news.pl, CNN

Na początku września holenderska komisja badająca tragedię opublikowała wstępny raport w sprawie katastrofy. Wynika z niego, że maszyna rozpadła się na kawałki jeszcze w powietrzu. Nie odnaleziono dowodów świadczących o problemach technicznych czy błędach załogi. "Zniszczenia zaobserwowane w przedniej części samolotu wydają się wskazywać, że maszyna została przebita przez dużą liczbę obiektów z zewnątrz o wysokiej energii" - napisano w raporcie.

Władze Ukrainy twierdzą, że zestrzelenie boeinga było dziełem separatystów, którzy posłużyli się rakietą przeciwlotniczą Buk rosyjskiej produkcji. Bojownicy podkreślają, że nie dysponują bronią zdolną zestrzelić samolot pasażerski.

Z kolei w rosyjskich mediach lansowana jest teza, że obok malezyjskiego samolotu leciała maszyna wojskowa, zapewne ukraińska, która mógła go zestrzelić. Kijów temu zaprzecza.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk

''

Zobacz także

Zobacz także