W Warszawie rusza 8. edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich

2014-11-19, 08:00

W Warszawie rusza 8. edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich
8. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską". Foto: Festiwal Sputnik/Youtube.pl

"Sputnik nad Polską" już od siedmiu lat prezentuję najnowsze rosyjskie filmy fabularne, klasykę kinematografii, dokumenty, etiudy i animację. Ponadto festiwal to także szereg imprez towarzyszących – wystawy, koncerty, debaty i spotkania z twórcami.

"Sputnik nad Polską"

Impreza rozpoczyna się w czwartek 21 i potrwa do 30 listopada. Filmy składające się na program 8. odsłony "Sputnika” prezentowane będą w Kinotece oraz w kinie Iluzjon. Tegoroczna impreza poświęcona będzie rosyjskiej fantastyce. Organizatorzy przybliżą widzom postać radzieckiego prekursora science-fiction Pawła Kłuszancewa, którego twórczością inspirował się sam George Lucas oraz Stanley Kubrick. W ramach sekcji "Rosyjskie fantazje” zaprezentowana będzie ekranizacja fenomenalnej powieści Władimira Sorokina. Do współpracy zaproszono również prestiżowy Międzynarodowy Festiwal Filmów Fanatycznych "Fantastic Zagreb Film Festival” oraz Centrum Nauki Kopernika. Projekcjom filmowym towarzyszyć będą debaty z przedstawicielami czołowych mediów oraz ekspertów z zakresu tematyki science-fiction.

Najlepszy film festiwalowy

Podczas wydarzenia zwyczajowo najnowsze rosyjskie produkcje zmierzą się w rywalizacji o festiwalowe nagrody. W repertuarze nie zabraknie ekranizacji "Trudno być bogiem” Aleksieja Germana, filmowca zmarłego w lutym 2013 r. Praca nad jego ostatnim dziełem zrealizowano na motywach powieście braci Arkadego i Borysa Strugackich, trwała ponad dekadę i dokończono ją dopiero po śmierci reżysera. Film trwa trzy godziny i pokazuję życie na planecie pogrążonej w mrokach średniowiecza.
Drugi tytuł na konkursowej liście, nagrodzony w Wenecji Srebrnym Lwem to "Białe noce listonosza” Aleksieja Triapicyna, w reżyserii Andrieja Konczałowskiego. Film opowiada o listonoszu, który jest przedstawicielem oficjalnej władzy w oddalonych miast i dróg wioskach w Rosji. Reżyser podjął próbę ukazania i zrozumienia systemu wartości tamtejszej ludności, a także nauczenia się od nich odpowiedzialności za własne czyny. Sam twórca filmu, Andriej Konczałowski będzie gościem 8 edycji "Sputnika” gdzie 29 i 30 listopada spotka się z publicznością w Kinotece.
Inne produkcie, które walczyć będą w konkursie to m.in. "Gwiazda” w reżyserii Anny Melikian, "Kombinat+Nadzieja” Natali Mieszczaninowej, film "Dureń” Jurija Bykow czy "Dziewięć dni i jeden poranek” w reżyserii Wiera Storożewa.

Imprezy towarzyszące

Tegoroczny festiwal będzie obfitował także w różnorodne wydarzenia towarzyszące. Dopełnieniem pokazów filmu będzie m.in. "Polsko-rosyjski okrągły stół koprodukcji”, czyli spotkanie producentów i reżyserów z obu krajów poświęcone szansom, a również problemom związanym z międzynarodową współpracą na gruncie koprodukcji filmowych, spotkania z byłym ambasadorem RP w Moskwie Stanisławem Cioskiem oraz występ electro-punkowego zespołu muzycznego Barto z Sankt Petersubrga.

Idea festiwalu Sputnik

Celem Festiwalu jest zaprezentowanie jak najszerszej publiczności największych osiągnięć rosyjskiej kinematografii. Podczas Festiwalu pokazywane są zarówno dzieła mistrzów kina rosyjskiego, jak i produkcje młodego pokolenia reżyserów, a także filmy dla dzieci. Obrazy te w niczym nie ustępują filmom zachodnim, jednak mimo swej niezaprzeczalnej wartości niezwykle rzadko mają okazję gościć na polskich ekranach. Wybrane filmy są prezentowane nie tylko mieszkańcom Stolicy, ale również w kinach całej Polski.

Goście, którzy dotychczas odwiedzili Festiwal, to twórcy filmowi ze strony polskiej i rosyjskiej oraz przedstawiciele władz obu państw zgodnie podkreślają polityczną i kulturową rolę tego przedsięwzięcia, które według nich z pewnością przysłuży się zbliżeniu narodów Rosji i Polski i wzbogaci wzajemne stosunki kulturowe.

Festiwal Sputnik/Youtube.pl

Impreza jest organizowana od 2007 roku i już po pierwszej edycji okazała się wielkim sukcesem. Festiwal udowodnił, że kino rosyjskie jest przez Polaków znane i lubiane i powinno częściej gościć, zarówno w kinach, jak i w telewizji.

kz, PAP

Polecane

Wróć do strony głównej