more_horiz
Wiadomości

Sąd USA: masowe gromadzenia danych przez NSA jest niezgodne z prawem

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 19:01
Sąd apelacyjny w Nowym Jorku uznał, że prowadzony przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) program zbierania tzw. metadanych telefonicznych wykracza swą skalą poza to, na co zgodził się Kongres, łamiąc tym samym prawo federalne.
Audio
  • Ważne orzeczenie w sprawie programu prowadzonego przez NSA. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)
Edward Snowden
Edward SnowdenFoto: kadr z wywiadu Laury Poitras/Wikipedia

Sąd nie orzekał w sprawie konstytucyjności programu, ale stwierdził, że zbieranie danych na tak masową skalę, jak czyni to rząd Stanów Zjednoczonych, wykracza poza to, na co zgodził się Kongres w przyjętej po zamachach z 11 września 2001 roku ustawie antyterrorystycznej Patriot Act.

Sędziowie zgodzili się, by program był czasowo kontynuowany przez NSA, ale wezwali Kongres do lepszego określenia granic zbierania danych, by chronić bezpieczeństwo narodowe i jednocześnie prywatność obywateli. Obecne zapisy Patriot Act wygasają z końcem czerwca. Decyzja sądu może skomplikować wysiłki tych polityków, którzy chcieliby te uprawnienia przedłużyć.

W sprawie chodzi o program ujawniony w 2013 roku przez byłego pracownika amerykańskiego wywiadu Edwarda Snowdena (uciekł z USA do Hongkongu, a stamtąd do Rosji, gdzie uzyskał zgodę na trzyletni pobyt), w ramach którego Agencja Bezpieczeństwa Narodowego zbiera tzw. metadane rozmów telefonicznych Amerykanów (czyli między jakimi numerami rozmowa się odbywała, kiedy, gdzie i jak długo trwała).

Choć władze utrzymują, że program nie obejmuje treści rozmów, to zdaniem organizacji chroniących prawa obywatelskie same metadane wystarczą, by NSA uzyskała szczegółowe informacje o codziennym życiu Amerykanów, ich osobistych i zawodowych relacjach, przynależności religijnej i politycznej.

***

Sąd apelacyjny wypowiedział się w sprawie skargi złożonej w 2013 roku przez organizację American Civil Liberties Union, która została odrzucona w grudniu ubiegłego roku przez sąd niższej instancji. Sąd ten argumentował wówczas, że program zbierania danych telefonicznych jest elementem działań antyterrorystycznych, podjętych po zamachach z 11 września.

Czwartkowy wyrok uchylił tamtą decyzję, torując drogę do ponownego rozpatrzenia legalności programu NSA.

PAP, IAR, kk

Zobacz także

Zobacz także