more_horiz
Wiadomości

Sondaż: Polacy chcą się leczyć marihuaną

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 11:06
Jak wynika z sondażu PBS, 68 proc. Polaków uważa, że leczenie marihuaną powinno być dozwolone, 18 proc. popiera obowiązujący zakaz - podała "Gazeta Wyborcza".
Konopie indyjskie
Konopie indyjskieFoto: MarihuanayMedicina/Flickr

26 proc. badanych leczenie marihuaną popiera bezwarunkowo, 42 proc. - tylko jeśli zaleci je lekarz. 64 proc. badanych zgodziło się, że "jest coraz więcej dowodów na skuteczność medycznej marihuany". Obecnie medyczne zastosowanie konopi jest zakazane przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii.

17 kwietnia Trybunał Konstytucyjny zasygnalizował Sejmowi celowość działań ustawodawczych zmierzających do uregulowania kwestii medycznego wykorzystania marihuany. TK zaznaczył, że w świetle badań naukowych marihuana może być wykorzystywana w celach medycznych, zwłaszcza dla łagodzenia negatywnych objawów chemioterapii stosowanej w chorobach nowotworowych.

Trybunał uznał, że analiza zapisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz prawa farmaceutycznego prowadzi do wniosku, że w obecnym stanie prawnym w Polsce nie ma możliwości legalnego zaopatrzenia się w marihuanę i wykorzystywania jej do celów medycznych.

Zarazem zwrócił uwagę, że możliwe jest używanie marihuany do celów medycznych, o ile została przywieziona z zagranicy. Według TK pogłębia to niespójność między celami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii a tymi wynikającymi z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Projektu ustawy legalizującej stosowanie marihuany w celach leczniczych złożył w Sejmie poseł Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: Wiadomości z kraju marihuana

Zobacz także

Zobacz także