Rak nie wyrok. Tylko się przebadaj

2010-09-06, 08:53

Rak nie wyrok. Tylko się przebadaj
Profilaktyka nowotworów piersi

27 placówek onkologicznych w Polsce zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi.

Posłuchaj

Grzegorz Luboiński
+
Dodaj do playlisty

27 placówek onkologicznych w Polsce zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi.

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem szpitale organizują spotkania z onkologami, wykłady na temat profilaktyki, wczesnego wykrywania oraz leczenia nowotworów.

Doktor Grzegorz Luboiński z warszawskiego Centrum Onkologii podkreśla, że każdy może zachorować na raka i taki dzień, jak dziś, ma uświadomić, iż warto zadbać o swoje zdrowie.

- Przechodzimy do działań oswajania ludzi z rakiem. Mammografia jest dla wszystkich dostępna. Cytologia jest dla wszystkich dostępna. Chcemy namówić jak najwięcej osób, żeby chcieli się przebadać, bo od teraz można, ale trzeba chcieć - mówi Grzegorz Luboiński.

 


Doktor Luboiński dodaje, że nowotwór wcześnie wykryty jest prawie w 100 procentach wyleczalny.

 


Doktor Jerzy Giermek wyjaśnia, że lekarze w dniu otwartym skupiają się przede wszystkim na profilaktyce i informowaniu o zagrożeniach związanych z chorobą nowotworową. Nie jest to dobry moment na konsultacje pacjentów, którzy już leczą się onkologicznie - dodaje doktor Giermek.

Kobiety w wieku 25-59 lat będą mogły wykonać badania cytologiczne, między 50 a 69 rokiem życia - mammografię. Panowie mogą zbadać poziom markera PSA w krwi, który wskazuje na raka prostaty.

Nowotwory złośliwe są drugą, po chorobach krążenia, przyczyną zgonów w naszym kraju. Co roku ponad 130 tysięcy osób dowiaduje się, że ma raka, a 85 tysięcy umiera z tego powodu.

Dzień otwarty w Centrum Zdrowia Dziecka

W Klinice Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu dziś dzień otwarty. Dzieci należy skierować do kliniki, gdy zaczyna być coś nie tak.

- Chodzi o istotną zmianę w zachowaniu dziecka lub jego reakcjach. Niepokojące może być na przykład pojawienie się szybkiego męczenia się u dzieci, które dotąd były radosne i wyglądały na całkowicie zdrowe. Badane powinny być także dzieci z niespecyficznymi objawami, jak silne bóle głowy czy brzucha, których leczenie pediatryczne nie daje rezultatów - mówi szefowa kliniki, profesor Danuta Perek.

 

Profesor Danuta Perek powiedziała, że nowotwory mogą się pojawiać nawet u bardzo małych dzieci, a wczesna diagnostyka jest dla nich szansą na wyleczenie. Nowotwory u dzieci rozwijają się bowiem znacznie szybciej niż u dorosłych.

 

Szefowa Kliniki Centrum Zdrowia Dziecka podkreśla, że nie należy lekceważyć chorób onkologicznych, ale też nie ma żadnych powodów do niepokoju i podejrzewania nowotworu, jeśli dziecko jest wesołe, chętnie się bawi, chodzi do szkoły i zachowuje się normalnie.

 

łk, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

 

Polecane

Wróć do strony głównej