more_horiz
Wiadomości

Operacja "następca”? Joerg Forbrig: Putin wkrótce przedstawi swój plan na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 16:20
Prezydent Rosji Władimir Putin musi szybko przedstawić perspektywy na następne lata. Plan ten będzie musiał dotyczyć instytucjonalnej konstrukcji kraju – mówi portalowi PolskieJoerg Forbrig z berlińskiego biura German Marshall Fund. 
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir PutinFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

TYLKO U NAS
sk12.jpg
Siergiej Kowaliow: Putin jest jak szczur, zagnany w kąt

Już wcześniej wiedzieliśmy, jaki będzie rezultat wyborów organizowanych w Rosji – nikt zatem nie został zaskoczony.

Czego można spodziewać się w Rosji po wyborach?  - Władimir Putin musi ogłosić - czy zamierza zostać prezydentem dożywotnim? Czy zamierza wprowadzić poprawki do konstytucji? Tak zrobił w pewnym momencie Aleksander Łukaszenka – to by odsunęło wątpliwości co do tego, czy będzie to ostatnia kadencja Putina. A może będzie się starał ustanowić następcę? Wątpię w to, bo w tym systemie jest to bardzo trudne, by przeprowadzić tego rodzaju sukcesję – tak ocenia sytuację Joerg Forbrig.

Zdaniem analityka, wkrótce będziemy obserwować działania, które będą miały przedłużyć rządy Władimira Putina i żywotność systemu, który stworzył.

Analityk jest również przekonany, że jeśli chodzi o politykę zagraniczną – wciąż będziemy mieli do czynienia z konfrontacją, ponieważ jest ona filarem systemu. Ten konflikt z Zachodem legitymizuje reżim Władimira Putina i mobilizuje Rosjan, zwiera szeregi, inspiruje, by wspierali obecny system – ocenia ekspert.

Jeśli Kreml wszedłby na ścieżkę poprawy relacji z Zachodem, to Kreml musiałby znaleźć inne źródło legitymacji władzy. Musieliby powrócić do kwestii poprawy sytuacji ekonomicznej. - Jednak Rosja jest w stagnacji, nie ma perspektywy wyższego wzrostu gospodarczego niż 1,5  -2 procent. Obecnie Kreml nie rozważa już opcji, że będzie się starał poprawić sytuację ekonomiczną ludności. Kreml będzie powtarzał, że jest atakowany przez Zachód, że konflikt trwa i trzeba na to odpowiedzieć – to jest teraz podstawa, na której Putin się opiera – zaznacza Forbrig.

Zdaniem eksperta, narasta napięcie między centrum a regionami i właśnie tutaj można oczekiwać pewnych napięć podczas kolejnych sześciu lat. 

Więcej o możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji w Rosji, w tym potencjalnym przebiegu "operacji Następca" - już wkrótce na portalu PolskieRadio.pl.

Opracowała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio.pl

Joerg Forbrig był gościem konferencji organizowanej m.in. przez Białoruski Dom w Warszawie i German Marshall Fund, "NATO-Belarus: Better Awareness for Confidence and Stability"

Joerg Forbrig, German Marshall Fund Joerg Forbrig, German Marshall Fund

 

Zobacz także

Zobacz także